Iwona Jaroszewska-Ignatowska

Jakie kary przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów?

Co jest zabronione w świetle ustawy o ochronie sygnalistów? Co właściwie oznacza istotne utrudnianie dokonania zgłoszenia? Co grozi za podejmowanie działań odwetowych? A za dokonanie fałszywego zgłoszenia? Czy i kto odpowiada za brak procedury zgłoszeń wewnętrznych?

Sygnaliści. Czy warto wprowadzić w procedurze zgłoszeń wewnętrznych dodatkowe elementy?

Co musi zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych, a co może? Jak podejść do kwestii rozszerzenia ustawowego katalogu naruszeń prawa? Czy warto zachęcać do wybierania zewnętrznej ścieżki dokonywania zgłoszeń? Czy i jaki system zachęt można przewidzieć w procedurze?

Działania odwetowe. Czy ochrona sygnalisty działa jak immunitet?

Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?

Współpraca sygnalistów ze związkami zawodowymi?

Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?

Sygnaliści. Co musi zawierać informacja zwrotna?

Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?

Sygnaliści. Zgłoszenia i działania następcze – kto i co powinien zrobić?

Czy do przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa może być uprawniony ten sam podmiot, który ma prowadzić działania następcze? Czy każde zgłoszenie trzeba rozpatrzyć? Jak przyjmować zgłoszenia i prowadzić działania następcze?

Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?

Jaki cel mają postępowania wyjaśniające? Jak ustalić, co wydarzyło się w sprawie? W jaki sposób przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w zw. z otrzymanym zgłoszeniem, żeby spełnić wymogi z ustawy o ochronie sygnalistów? A co z postępowaniami w sprawie mobbingu lub dyskryminacji? O czym pamiętać przygotowując raport z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego?

Powódź 2024. Jeszcze więcej rozwiązań dla firm i pracowników

Nowelizacja ustawy powodziowej zwiększa uprawnienia pracowników mieszkających na terenach dotkniętych żywiołem. Przewiduje także więcej ułatwień dla poszkodowanych pracodawców.

Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?

Firmy z terenów dotkniętych powodzią mogą starać się m.in. o nieoprocentowane pożyczki na pensję dla pracowników czy zwrot kosztów zatrudnienia skierowanych bezrobotnych. Na co jeszcze mogą liczyć?

Czy ochrona przysługuje, gdy sygnalista dokonał zgłoszenia w złej wierze?

Co oznacza, że sygnalista ma „uzasadnione podejrzenie”, że zgłasza lub ujawnia prawdziwą informację o naruszeniach prawa? Kiedy nie korzysta z ochrony, nawet jeśli dokona zgłoszenia lub ujawnienia? Do kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Czy sygnalista może zostać pozbawiony wolności, jeśli dokona zgłoszenia w złej wierze?