Kinga Grafa

CBAM wyzwaniem dla biznesu

Od 1 października 2023 r. rozporządzeniem 2023/956 wprowadzono unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach (CBAM). Obejmie on towary importowane do Unii Europejskiej, które powstają w wyniku podobnych procesów poza jej granicami.

Nowe unijne inicjatywy: handel elektroniczny i delegowanie pracowników

Handel elektroniczny staje się przedmiotem intensywnych dyskusji w Brukseli w związku z napływem niezgodnych z unijnymi regulacjami produktów spoza Unii Europejskiej i potrzebą wzmocnienia nadzoru nad platformami internetowymi.

Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm

Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.

Centralizacja polityki spójności nie pomoże przedsiębiorcom

W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, ale i burzliwe dyskusje nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Jakie czekają nas zmiany?

Komunikacja elektroniczna i alternatywne metody rozwiązywania sporów

Jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej będą zagadnienia dotyczące łączności. Ważnym tematem będą też zmiany w przepisach regulujących alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Dalsza integracja jednolitego rynku Unii Europejskiej ważna dla przedsiębiorców

Liczne bariery prawne i administracyjne nadal hamują swobodę transgranicznego świadczenia usług. Komisja Europejska zapowiada zdecydowane działania – uproszczenie regulacji i eliminacja przeszkód mają otworzyć nowe możliwości dla firm.

Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi transportu kombinowanego i wyłaniania talentów

Nowy Parlament Europejski (PE) niedługo zacznie wysłuchania kandydatów na komisarzy. Wielu z nich chciałoby otrzymać tekę gospodarczą – to dobra wiadomość, bo 5 lat temu, tematy związane z konkurencyjnością, przemysłem i jednolitym rynkiem nie cieszyły się aż takim zainteresowaniem. Hasło „konkurencyjność” jest w modzie – lepiej późno niż wcale.

Unijna legislacja to również nasze prawo

W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.

Grafa, Żak: Nie bójmy się lobbować w Unii Europejskiej

Bruksela to nie kurort – hasło, które krążyło przed wyborami europejskimi, trafia w punkt. Od polskich europosłów mamy prawo oczekiwać wytężonej pracy.

Daleka droga do budżetu UE

Firmy pilnie potrzebują unijnego wsparcia z wieloletnich ram finansowych i Funduszu Odbudowy, by poradzić sobie z kryzysem oraz skorzystać z zielonej i cyfrowej transformacji.