Artur Przestrzelski

Artur Przestrzelski

adwokat, doradca restrukturyzacyjny

adwokat, doradca restrukturyzacyjny

Jak ustalić wynagrodzenie dla członka zarządu i rady nadzorczej?

Ustalenie i przyznanie wynagrodzenia członkowi zarządu spółki z o.o. stanowi jedną z kwestii powiązanych ze zmianami osobowymi w spółce. Spółka w tym zakresie powinna dokonać starannych czynności. Nieprawidłowości na tym tle wiążą się z konsekwencjami nie tylko dla spółki, ale także dla członków organów.

Odpowiedzialność menadżera – opinia biegłego w postępowaniu sądowym

Wierzyciele coraz częściej decydują się na dochodzenie niespłaconych należności wykorzystując różne mechanizmy prawne. Bez względu na to, czy sprawa ma charakter prawnocywilny czy też prawnokarny, sądy lub organy posiłkują się dowodem z opinii biegłego, który następnie jest podstawą rozstrzygnięcia.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie tylko dla dłużnika

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej orzeczony przez sąd może także stanowić punkt wyjścia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od osób, które pośrednio przyczyniły się do powstania uszczerbku majątkowego po stronie wierzyciela.

Spółka z o.o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników a absolutorium

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. Podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno dojść do udzielenia członkom organów sp. z o.o. absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Spółka z o.o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników a prawo do informacji

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, (Sp. z o.o.) których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie, wspólnicy powinni wykazać się aktywnością w zasięgnięciu informacji o stanie spółki.

Spółka z o.o. – zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie powinno odbyć się zwyczajne zgromadzenie wspólników.

Spółka z o.o. – jak przygotować się do zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.), których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia wchodzą w okres sprawozdawczy. Okres poprzedzający zwyczajne zgromadzenie wspólników to dobry czas na to, aby uporządkować bieżące i przyszłe sprawy firmy.

Potrącenie zajętej wierzytelności

Przez potrącenie, wierzyciel może zdecydować o wygaśnięciu zobowiązania względem dłużnika z jednoczesnym wygaszeniem własnej wierzytelności (w całości lub części). Potrącić można także wierzytelność, która została zajęta – ale nie zawsze.

Reprezentacja spółki z o.o. z udziałem prokurenta

Prokurent może reprezentować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ale nie wolno mu prowadzić jej spraw, np. zwoływać zgromadzenia wspólników. Istnieje także katalog czynności, których prokurent może dokonać, ale musi posiadać do tego dodatkowe umocowanie.

Upadłość spółki osobowej a oddłużenie jej wspólnika

Upadłość spółki osobowej często pociąga za sobą upadłość jej wspólnika. W takiej sytuacji oba postępowania upadłościowe toczą się niezależnie od siebie, chociaż pozostają ze sobą w związku. Jest to widoczne szczególnie na etapie ubiegania się przez upadłego wspólnika o ustalenie warunków swojego oddłużenia.