Reklama
Rozwiń

Jakub Młyński

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?

Stwierdzenie i rozliczenie niedoboru towarów podczas inwentaryzacji

Jedną z kluczowych procedur związanych z zamykaniem roku obrotowego jest przeprowadzenie inwentaryzacji zapasów – w tym towarów. Ma to na celu określenie faktycznego stanu posiadania na dzień inwentaryzacji oraz dodatkowo ma urealnić różne wskaźniki wykorzystywane w ciągu roku przy kalkulacji kosztów, np. straty związane z kradzieżami.

Ujęcie rezerwy na roszczenia klientów

Działalność gospodarcza w 2020 roku, z uwagi na ogólnoświatowy stan epidemii, charakteryzowała się wieloma trudnymi do przewidzenia wyzwaniami. Wiele firm zostało zmuszonych do tymczasowego, a niekiedy trwałego zamknięcia działalności. Działania takie mogą być obarczone ryzykiem powstania roszczeń związanych z niewypełnieniem zobowiązań, które firma na siebie przyjęła.

Kalkulacja niewykorzystanych zdolności produkcyjnych

Rok 2020 jest rokiem szczególnym, wymagającym ponownej analizy stosowanych dotychczas rozwiązań księgowych i założeń z nimi związanych. Jednym z nich jest poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych. Z uwagi na istotne turbulencje w gospodarce często przyjmowane założenie o pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych obecnie może być już niezasadne.

Jak rozliczyć koszty działalności pomocniczej

Funkcjonowanie wydziałów pomocniczych w przedsiębiorstwie, poza korzyściami jakie przynosi, związane jest także z koniecznością rozliczenia kosztów tej działalności na pozostałą część spółki. Błędy popełnione przy rozliczaniu mogą prowadzić do nieracjonalnych decyzji podejmowanych przez kierowników.

Jak zaksięgować dofinansowanie na stworzenie miejsca pracy

Odradzająca się gospodarka może powodować, że niektórzy pracodawcy podejmą decyzje o zwiększeniu zatrudnienia. W takiej sytuacji istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do wyposażenia nowo powstałego miejsca pracy ze środków Powiatowego Urzędu Pracy.

Koronawirus: wykorzystanie kapitału zapasowego w celu utrzymania płynności

Bieżąca sytuacja gospodarcza w kraju wykazała, że obok rentowności jedną z kluczowych kwestii działalności gospodarczej jest także zadbanie o jej stabilność. Związane jest to bezpośrednio z zabezpieczeniem w odpowiedni sposób płynności w trudnych czasach, do czego doskonałym narzędziem jest kapitał zapasowy.

Split payment a sprawozdania finansowe

Wprowadzenie przełomowych przepisów dotyczących split payment może być źródłem wątpliwości odnośnie do prawidłowej prezentacji tych pozycji w sprawozdaniu finansowym ze względu na ich ograniczoną dostępność.

Złożenie CIT-8 to nie koniec obowiązków sprawozdawczych

Kompletne wypełnienie formalności wobec fiskusa nie kończy się wysłaniem deklaracji podatkowej. Nie można zapominać o przekazaniu, także do KRS, zatwierdzonego sprawozdania finansowego i pozostałych dokumentów.

Sprawozdania finansowe a raport wiekowania należności

Przygotowanie prawidłowego raportu wiekowania należności ma istotne znaczenie nie tylko dla sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego, ale przede wszystkim dla zachowania płynności przedsiębiorstwa.