Reklama
Rozwiń

Ewa Sender

Chronologia w ewidencji działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej to zbiór chronologicznie następujących zdarzeń, podlegających ewidencji, które w różnej formie wpływają na majątek i wyniki finansowe jednostki.

Inwestycje w obcych środkach trwałych – cz. II

Przedsiębiorcy, prowadząc działalność gospodarczą, mogą wykorzystywać zarówno własne, jak i obce środki trwałe. Ich zużycie fizyczne, ekonomiczne lub też konieczność unowocześnień wymagają ponoszenia określonych nakładów finansowych.

Inwestycje w obcych środkach trwałych cz. I

W prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą wykorzystywać zarówno własne, jak i obce środki trwałe. Ich zużycie fizyczne, ekonomiczne lub też konieczność unowocześnień, wymaga określonych nakładów finansowych.

Pasywna strona rozliczeń międzyokresowych kosztów

Rozliczenia międzyokresowe bierne dzielą się na mogące dotyczyć kosztów i przychodów, stanowiąc przy tym znacznie od siebie oddalone w pasywach grupy, w których wtórnie następuje wyodrębnienie na część krótko– i długoterminową.

Rozliczenia międzyokresowe czynne – ujęcie bilansowe i podatkowe

W rachunkowości jak w życiu – czas ma zasadnicze znaczenie w ewidencji i prezentacji operacji gospodarczych.

Obowiązki szkoleniowe pracodawcy - jaki mają wpływ na rozliczenia podatkowe i rachunkowość

Obowiązki szkoleniowe pracodawcy, wynikające z przepisów prawa pracy, przekładają się na rozliczenia podatkowe i rachunkowość, a tym samym mają bezpośredni i pośredni wpływ na wynik finansowy firmy.

Dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Czerwiec i lipiec to czas, kiedy inwestorzy mogą spodziewać się realnych przysporzeń, związanych z trafnie podjętą decyzją inwestycyjną, tj. ulokowaniem kapitału w jednostce osiągającej zyski.

Podatek od przychodów z budynków pomniejsza zaliczki na PIT i CIT

Firmy mogą nie wpłacać daniny obliczonej od przychodów z budynków, jeżeli jest ona niższa od kwoty podatku dochodowego za dany miesiąc.

Jak liczyć podatek od przychodów z budynku

Daninę ustala się od wartości początkowej, położonego na terytorium RP, środka trwałego będącego budynkiem, który jest własnością albo współwłasnością podatnika i został oddany w całości lub w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Inwentaryzacja: jak stosować metodę porównania i weryfikacji

Wartości praw niematerialnych, wynikające z ewidencji księgowej, powinny mieć źródło w odpowiednich umowach. Przy sprawdzaniu gruntów i środków trwałych, do których dostęp jest utrudniony, warto skorzystać z wiedzy technicznej specjalistów.