Praca sezonowa. Kogo można zatrudnić i ile to będzie kosztować?
Jaki typ umowy na lato będzie dla firmy najkorzystniejszy? Czy lepiej przyjąć młodocianego, studenta, a może emeryta? Jakie ma znaczenie to, że chodzi o pracę przy zbiorach, a nie w gastronomii? Okres wakacyjny to dla wielu branż czas, kiedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na pracę. Choć praca sezonowa jest często postrzegana jako prosty sposób na szybki zarobek, warto zwrócić uwagę na jej prawne aspekty. Znajomość przepisów regulujących pracę sezonową pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.
Niepełnosprawność nie uzasadnia automatycznego zwolnienia
Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z powodu niezdolności pracownika do pracy, jeśli wcześniej nie przeanalizował, czy może zaoferować mu stanowisko dostosowane do jego potrzeb. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. osoby niepełnosprawnej.
Utratę zaufania do pracownika trzeba uzasadnić
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę powołując się na utratę zaufania do pracownika. Taka decyzja nie może jednak wynikać z arbitralnej decyzji przełożonego, lecz z obiektywnych i racjonalnych powodów.