Aleksandra Gajzlerska

Praca sezonowa. Kogo można zatrudnić i ile to będzie kosztować?

Jaki typ umowy na lato będzie dla firmy najkorzystniejszy? Czy lepiej przyjąć młodocianego, studenta, a może emeryta? Jakie ma znaczenie to, że chodzi o pracę przy zbiorach, a nie w gastronomii? Okres wakacyjny to dla wielu branż czas, kiedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na pracę. Choć praca sezonowa jest często postrzegana jako prosty sposób na szybki zarobek, warto zwrócić uwagę na jej prawne aspekty. Znajomość przepisów regulujących pracę sezonową pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Niepełnosprawność nie uzasadnia automatycznego zwolnienia

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z powodu niezdolności pracownika do pracy, jeśli wcześniej nie przeanalizował, czy może zaoferować mu stanowisko dostosowane do jego potrzeb. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. osoby niepełnosprawnej.

Urząd miejscem pracy bez symboli religijnych

Administracja publiczna może wprowadzić zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników. Nawet gdy na co dzień nie mają bezpośredniego kontaktu z obywatelami.

Za niewykorzystany urlop nie zawsze trzeba płacić

Państwa członkowskie mogą wprowadzić zasady, które ograniczają wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop po ustaniu stosunku pracy.

Utratę zaufania do pracownika trzeba uzasadnić

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę powołując się na utratę zaufania do pracownika. Taka decyzja nie może jednak wynikać z arbitralnej decyzji przełożonego, lecz z obiektywnych i racjonalnych powodów.

TSUE: Kilka etatów w jednej firmie z łącznym odpoczynkiem

Pracownikowi, który z jednym pracodawcą zawarł kilka umów o pracę, należy zapewnić minimalny odpoczynek dobowy w ramach tych wszystkich umów.

Awaryjne rozwiązania na czas upałów

Gdy w biurze panuje wysoka temperatura, pracodawca może zmienić rozkład czasu pracy na godziny, gdy słońce mniej operuje. Może też wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy lub wprowadzić pracę zdalną.

Dane z GPS w służbowym aucie podstawą do zwolnienia

Geolokalizator w samochodzie firmowym nie narusza prawa do prywatności pracownika. Pracodawca może użyć uzyskanych w ten sposób danych do rozwiązania umowy z podwładnym.

W styczniu dwie stawki kilometrówki

Pracownikowi, który złoży oświadczenie do rozliczenia kosztów używania prywatnego auta do celów służbowych po 16 stycznia, należy się wyższa kwota zwrotu.

Praca na etacie w firmie konkubenta nie jest zakazana

Fakt, że strony umowy o pracę pozostają ze sobą w związku partnerskim, nie oznacza, że stosunek pracy jest pozorny. Decydujące jest to, czy pracownik rzeczywiście wykonuje polecenia pracodawcy, a pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie.