Obcokrajowcy powinni zadbać o swój status imigracyjny, tak samo jak ich pracodawcy. Wszelkie dokumenty pobytowe o wydłużonej ważności w związku z pandemią stracą ją bowiem najpóźniej 24 sierpnia 2023 r.
Nadal możliwe jest zatrudnianie obcokrajowca na część etatu z wynagrodzeniem niższym niż 3010 zł, jeżeli ma prawo przebywać w Polsce na innej podstawie niż jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.
Nowe przepisy mogą skutecznie zachęcić przebywających w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich do spróbowania swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Od stycznia br. pensja osoby zatrudnionej na cały etat przez polskiego pracodawcę nie może być niższa niż 2800 zł. Dotyczy to także obcokrajowców. Ich zarobki mogą ponadto podlegać innym wymogom.
Ubezpieczenie medyczne to jeden z dokumentów potrzebnych do krótko- i długoterminowej legalizacji pobytu niektórych cudzoziemców w Polsce. Ostatnio przepisy i praktyka urzędów w tym względzie uległy zaostrzeniu.
Polski inwestor, który korzysta z usług podwykonawców z Unii Europejskiej delegujących do Polski pracowników, już niedługo będzie odpowiadał wraz z tymi firmami za zobowiązania wobec zatrudnionych osób.
Tarcza antykryzysowa przedłużyła ważność również tych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, które zostały zgłoszone i wpisane do ewidencji już w trakcie stanu epidemii.
Niektórym grupom cudzoziemców utrudnia się przekroczenie polskiej granicy, choć legalność ich pracy w Polsce bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności jest zapisana w przepisach.
Wniosek mający na celu legalizację zatrudnienia obcokrajowca można złożyć w urzędzie mazowieckim przez internet, załączając skany dokumentów. Jeśli będzie kompletny, urząd wyda e-zezwolenie.