Katarzyna Zadroga

Rozliczanie VAT przez konsorcja wciąż jest przedmiotem dyskusji

Umowy konsorcjum pozwalają na udział w inwestycjach zarówno największym, jak i małym podmiotom. Dziwi więc, że wciąż nie ma zarówno regulacji, jak i jednolitego stanowiska fiskusa dotyczącego rozliczeń między uczestnikami konsorcjum.

Fiskus wyjaśnia temat spółek nieruchomościowych

Pomimo wprowadzenia regulacji w zakresie spółek nieruchomościowych ponad dwa lata temu, przepisy te wciąż budzą wiele wątpliwości podatników. Odpowiedzi na niektóre pojawiające się pytania można znaleźć w interpretacjach dyrektora KIS.

Dodatkowe pomniejszenie podatku możliwe w odliczeniu za 2022 rok

W zeznaniu rocznym CIT podatnicy będą mogli rozpoznać dodatkowe koszty wyłączone z kalkulacji w latach poprzednich. Wszystko za sprawą podatku od przerzuconych dochodów, który zastąpił limit usług niematerialnych.

Estoński CIT w praktyce

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, popularnie zwany estońskim CIT, został wprowadzony do polskiego porządku prawnego z początkiem 2021 r. jako alternatywna forma opodatkowania do zasad ogólnych. Pierwszej wersji tego modelu opodatkowania dość daleko było jednak do jego estońskiego pierwowzoru mającego być wyznacznikiem proinwestycyjnej, przyjaznej dla podatników i maksymalnie odformalizowanej formy opodatkowania.

Właściciele spółek komandytowych mogą zapłacić exit tax

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych od 1 stycznia 2021 r. może spowodować obowiązek uiszczenia podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.

Opodatkowanie urządzeń przemysłowych nadal budzi wątpliwości

Korzystanie z urządzeń wynajmowanych od zagranicznych kontrahentów bywa problematyczne dla polskich podmiotów przede wszystkim z uwagi na brak legalnej definicji urządzeń przemysłowych.