Tomasz Martyniuk

Wpływ zdarzeń po dniu bilansowym na różne elementy sprawozdania

Początek nowego roku obrotowego to czas, aby rozpocząć prace nad sporządzeniem sprawozdania finansowego. To też okres, w którym występujące zdarzenia gospodarcze mogą mieć wpływ na sporządzane sprawozdanie i zawarty w nim zakres ujawnień.

Zamknięcie roku finansowego - terminarz czynności

Mija kolejny miesiąc, który dla służb finansowo - księgowych i firm audytorskich wiąże się przede wszystkim z dokonywaniem czynności pozwalających we właściwy sposób zamknąć kolejny rok. Odpowiednie planowanie zadań pozwala na dochowanie wymaganych terminów i zapewnia komfort ich realizacji zgodnie z harmonogramem.

3 miesiące na sporządzenie rocznego sprawozdania

Na przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego przepisy ustawy o rachunkowości dają trzy miesiące od dnia bilansowego. Organ zatwierdzający jednostki ma na jego akceptację kolejny kwartał.

Księgowe zamknięcie roku w firmie - terminy i formalności

Część czynności związanych z zamknięciem roku firmy mogą mieć już za sobą – np. inwentaryzację. Jednak jest jeszcze wiele zadań do wykonania. O jakich datach i formalnościach trzeba pamiętać?

Podatek odroczony - jak liczyć?

Rozpoznawanie przychodów i kosztów w różnych okresach na potrzeby bilansowe i wynikające z ustawy o CIT to jedna z przyczyn powstania przejściowych różnic w wartości księgowej i podatkowej aktywów i pasywów.

Sprawozdanie finansowe to nie koniec

Sporządzenie sprawozdania finansowego nie kończy procesu zamykania roku. Gotowy raport wymaga jeszcze dopełnienia formalności związanych z podpisaniem, zatwierdzeniem i przekazaniem do właściwych instytucji.

Leasing w uproszczony sposób

Po nowelizacji przepisów nie tylko jednostki, których sprawozdanie nie podlega badaniu, mogą zaniechać podwójnego – podatkowego i bilansowego – rozliczania leasingu.

Leasing: opłatę wstępną rozlicza się w czasie

Leasingobiorca rozkłada równomierne odpisywanie w koszty czynszu zerowego na okres trwania umowy z finansującym.

Klasyfikacja w leasingu nie zawsze oczywista

Umowy w walucie obcej, ulepszenie używanego sprzętu przez korzystającego, łączny czynsz za grunt i budynek to przykłady zagadnień związanych z leasingiem, których rozliczanie odbiega od typowych schematów.

Raty leasingu trzeba dzielić na części

Kwota na fakturze od leasingodawcy obejmuje spłatę zobowiązania z tytułu przedmiotu umowy oraz koszty finansowe. Najdokładniejszą metodą wyliczenia wartości tych elementów jest wewnętrzna stopa zwrotu.