Michał Kacprzyk

Jaki wpływ ma ukraińska ustawa mobilizacyjna na polskich pracodawców?

Do 30 września 2025 r. pobyt i praca w Polsce obywatela Ukrainy podlegającego poborowi będą legalne bez względu na to, czy posiada ważny paszport i czy dopełnił aktualizacji danych.

Firmy muszą kontrolować dokumenty zatrudnionych cudzoziemców

Obcokrajowcy, którym ważność dokumentów pobytowych (wiza, zezwolenie na pobyt) wygasła 31 lipca br., powinni byli wystąpić o przedłużenie ich ważności. Jeśli tego nie zrobili, narażają swoich pracodawców na zarzut nielegalnego zatrudniania.

Pracę i pobyt cudzoziemców trzeba na nowo zalegalizować

Przedłużenia prawa pobytu i pracy cudzoziemców na podstawie tzw. fikcji covidowej utraciły ważność z 31 lipca. Dalsze zatrudnianie na tej podstawie jest nielegalne.

Jesień przynosi intensywny okres zmian w prawie imigracyjnym

W odpowiedzi na potrzeby pracodawców ustawodawca wprowadza kolejne ułatwienia w procesie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców. Ostatnie objęły wydawanie wiz i zezwoleń na pracę.

Zatrudnienie cudzoziemców - rusza długo wyczekiwana reforma prawa imigracyjnego

Zatrudnienie cudzoziemca stanie się łatwiejsze i szybsze. Zagraniczni pracownicy zyskają zaś większą mobilność na rynku pracy. Głównym problemem może być jednak gwarancja płacy minimalnej dla osób przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń jednolitych, bez względu na wymiar etatu. Ustawa wprowadza nierówność płacową.

Uchodźcy z prawem do pracy na terenie Polski

Osoby objęte ochroną międzynarodową są zwolnione z obowiązku uzyskania jakiegokolwiek zezwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to również pracy tymczasowej.

Zatrudnianie Brytyjczyków po 1 stycznia 2021 r. na nowych zasadach

Od 1 stycznia br. legalne zatrudnienie obywatela Wielkiej Brytanii wymaga działań, jakie dotąd trzeba było podejmować wobec cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Zmieniły się też zasady ich delegowania do innych krajów UE.

Brexit a składki ZUS: zasady delegowania pracowników pod znakiem zapytania

Po 31 grudnia br. osoby delegowane z Polski do Wielkiej Brytanii będą mniej uprzywilejowane w porównaniu z tymi posiadającymi prawo pobytu. Nadal nie wiadomo jednak, czy składki trzeba będzie płacić w dwóch państwach.

Wsparcia na niepełnosprawnych z PFRON nie wolno powielać

Prawo do dofinansowania wynagrodzeń z PFRON i tarczy antykryzysowej wzajemnie się nie wyklucza. Nie można jednak pobierać dopłat na ten sam cel z różnych źródeł.

Koronawirus: pndemia łagodzi zasady zatrudniania cudzoziemców

Pracujący w Polsce obcokrajowcy nie muszą się martwić wygaśnięciem ważności zezwoleń czy wiz. Na mocy tzw. tarczy łatwiej zmienią też pracodawcę.