Reklama
Rozwiń

Żaneta Urbaniak

Żaneta Urbaniak

Wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu w projektach unijnych

Beneficjenci środków unijnych we wniosku o dofinansowanie zobowiązani są wskazać dwa rodzaje wskaźników: produktu i rezultatu. Wskaźniki produktu powinny zostać osiągnięte w czasie realizacji projektu, zaś wskaźniki rezultatu w okresie jego trwałości.

Jak nie stracić dofinansowania z Unii Europejskiej?

Rozliczenia dofinansowań z perspektywy 2014-2021 dobiegają końca, jednak coraz częściej słyszy się o zobowiązaniu beneficjentów programów współfinansowanych ze środków unijnych do zwrotu środków. Kiedy organ może wezwać do zwrotu środków i jak wygląda procedura z tym związana?

Wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymywania środków z Unii Europejskiej

Beneficjent, wobec którego zastosowano sankcję wykluczenia, wpisywany jest do rejestru podmiotów wykluczonych prowadzonego przez ministra finansów.

Zasada konkurencyjności w perspektywie finansowej 2021–2027

Wytyczne kwalifikowalności 2021–2027 w sposób jednoznaczny rozstrzygają w jaki sposób należy szacować wartość zamówień częściowych realizowanych w ramach projektu o dofinansowanie.

Okres trwałości projektu finansowanego ze środków unijnych

Sam fakt przeniesienia elementu infrastruktury nie przesądza o tym, że doszło do naruszenia zasady trwałości projektu. Badaniu trzeba poddać inne okoliczności, w szczególności czy zmiana ta prowadzi do uzyskania nienależnej korzyści po stronie podmiotu publicznego lub prywatnego.

Korekty finansowe w projektach realizowanych w latach 2014-2021

Uznanie przez właściwą instytucję, że podczas wydatkowania środków doszło do naruszeń, może skutkować nałożeniem korekt finansowych na beneficjenta.

Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.

Tryb z wolnej ręki na zamówienia drogowo-obronne

Do przygotowania i realizacji inwestycji drogowo-obronnych zastosowanie będzie miała przesłanka pilności warunkująca możliwość skorzystania z trybu zamówienia z wolnej ręki.

Kontrola projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej

Każde naruszenie przepisów może prowadzić do stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji projektu i nałożenia na beneficjenta korekty finansowej. Może on jednak kwestionować ustalenia instytucji zarządzającej przedstawiając wyjaśnienia oraz uzupełniając dokumenty.

Czasem trzeba dokonać autokorekty wyboru najkorzystniejszej oferty

Zamawiający ma prawo, a nawet obowiązek, unieważnienia czynności, jeżeli w wyniku ponownej analizy doszedł do przekonania, że wcześniejsza czynność była nieprawidłowa – potwierdziła w jednym ze swoich wyroków Krajowa Izba Odwoławcza.