Karolina Kanclerz

Karolina Kanclerz

Radca prawny, partner, PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler. Prawniczka i ekspertka w prawie HR z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. Doradza w sprawach kompleksowego wsparcia działów HR, w tym dot. restrukturyzacji, zatrudniania i zwolnień wyższej kadry menadżerskiej. Jako certyfikowany Compliance Officer i szefowa praktyki compliance kancelarii monitoruje i zarządza politykami zgodności, minimalizując ryzyka klientów w tym zakresie. Wykłada na studiach MBA i na licznych konferencjach. O skomplikowanych kwestiach prawnych mówi prosto i z pasją.

Zwolnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego: kiedy pracodawca ma do tego prawo?

Prawa pracownicze i ochrona przed zwolnieniem mają swoje granice, a przepisy przewidują wyjątki, które w pewnych sytuacjach umożliwiają zakończenie współpracy z matką będącą tuż po urlopie macierzyńskim, czy nawet w jego trakcie - wyjaśnia prawnik.

Neuroróżnorodność w pracy. Czy ADHD lub autyzm może być powodem zwolnienia?

Cechy osób z zaburzeniami neuroatypowymi mogą być wręcz pożądane na konkretnych stanowiskach pracy. Co jednak, jeśli taki pracownik jest nadmiernie rozkojarzony czy wrażliwy? Czy sam stan zdrowia może uzasadnić zwolnienie?

Jakie specjalne prawa w pracy przysługują rodzicom dzieci do 8 roku życia?

Przez lata takie uprawnienie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 4, jednak w zeszłym roku wiek ten został podniesiony do 8 roku życia. To, co istotne: uprawnienie to może przysługiwać zarówno pracownicom kobietom, jak i mężczyznom, nie ma rozróżnienia, czyja opieka jest priorytetowa.

Czy wysłanie firmowych danych na prywatną skrzynkę uzasadnia dyscyplinarkę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń już wkrótce wejdzie w życie. Czy zmniejszy lukę płacową?

Czy różnice w wynagrodzeniach to wina przepisów, nadużyć ze strony pracodawców, a może braku odwagi, by zmierzyć się z tabu jawności płac? Niezależnie od przyczyny, jedno jest pewne: coraz więcej firm będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyrównać szanse kobiet i uniknąć dyskryminacji.

Jak pracodawca może się bronić przed anonimowym hejtem w sieci?

Obecnie, aby pozwać autora wpisu internetowego, który naruszył dobra osobiste pracodawcy, musi on w pozwie podać jego dane. Ustawa antyhejterska wprowadzi tzw. ślepy pozew.

Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi dodatkowe obowiązki bez podwyżki?

W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.

Na czym polega ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem? Prawnik wyjaśnia

Polskie przepisy prawa pracy w wielu kwestiach zapewniają szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z kluczowych elementów tej ochrony jest zapewnienie pracownicy w ciąży szczególnej ochrony przed zwolnieniem.

Przejście na umowę o pracę z uwagi na ciążę nie musi być nadużyciem. Prawnik wyjaśnia

Dążenie kobiety ciężarnej do uzyskania ochrony ubezpieczeniowej, bez ustalenia wynagrodzenia za pracę na nadmiernie rażąco wysokim poziomie jest zachowaniem rozsądnym i uzasadnionym - zarówno z osobistego, jak i społecznego punktu widzenia.

Czy pracodawca może nakazać podwładnym noszenie bielizny? Dress code okiem prawniczki

Temat swobody wizerunku pracowników w miejscu pracy wywołuje co jakiś czas spore emocje. Niedawno w mediach ponownie rozgorzała dyskusja na temat tego czy pracodawca może nakazać pracownicom noszenie biustonosza. Czy tego typu żądanie jest zgodne z prawem? Czy nie jest dyskryminujące?