Magdalena Porzeżynska

Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju

Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji z Tarczy Finansowej PFR? Kto może ubiegać się o całkowite umorzenie subwencji i w jakim terminie powinien to zrobić – na m.in. te pytania odpowiadają prawniczki z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Droga cywilna w sprawach o zwrot dofinansowania – dopuszczalne roszczenia beneficjentów

Cywilnoprawny charakter umowy o dofinansowanie dopuszcza drogę sądową, z której skorzystać mogą beneficjenci wsparcia, wytaczając powództwa skierowane przeciwko instytucjom oraz zabezpieczając swoje roszczenia do czasu uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie m.in. rozwiązania umowy o dofinansowanie i konieczności zwrotu środków unijnych.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi w sprawach o dofinansowanie ze środków unijnych

Sądy administracyjne badają poprawność działania beneficjenta realizującego umowę o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem środków unijnych, z uwzględnieniem postanowień tej umowy, a także przepisów prawa krajowego oraz europejskiego.

Pomoc dla firm z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju

Czy przedsiębiorca musi złożyć wniosek o umorzenie subwencji? Jak ustalić średnie zatrudnienie w celu ustalenia wartości umorzenia? Czy czynsz dla galerii handlowych będzie zaliczony do wydatków kwalifikowanych? – na m.in. te pytania odpowiadają eksperci z kancelarii BBS i Wspólnicy.

Pomoc dla firm z Tarczy Finansowej 2.0

Na co można przeznaczyć środki z Tarczy Finansowej 2.0? Czy ustalając średnią liczbę pracowników dla obliczenia wysokości subwencji bierze się pod uwagę zleceniobiorców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w deklaracjach ZUS z wynagrodzeniem „0" zł? – na te m.in. pytania odpowiadają eksperci z kancelarii BBS i Wspólnicy.