Marta Olkowicz

Prawo pierwszeństwa albo pierwokupu. Które rozwiązanie zastosować?

Dla wspólników, którzy zostają w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zastrzeżenie prawa pierwokupu lub pierwszeństwa jest korzystne, gdyż daje im możliwość wpływu na to kto posiada jej udziały i kto do niej ,,wchodzi’’. Zakres tego wpływu zależny jest od tego, które z tych praw w umowie spółki zastrzeżono.

Poufne porozumienie wspólników spółki z o.o. – najważniejsze postanowienia

Umowa wspólników jest dokumentem, o którym wiedzę mają jedynie oni. Jej postanowienia mogą obejmować m.in. kwestie dotyczące udziału w zyskach i stratach, określać zasady sprzedaży udziałów, a w przypadku wspólnych projektów – zasady ich finansowania i rozliczeń między wspólnikami.

Marta Olkowicz: Zeznania online nie takie proste

Sąd musi pytać, w jakim kraju świadek przebywa.

Etat to często jedyna słuszna opcja

Wybór umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę dla niższych kosztów może się skończyć pozwem o ustalenie stosunku pracy lub reklasyfikacją kontraktu. Wskazówki daje praktyka i orzecznictwo.

Prawo holdingowe oraz inne istotne zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Spółka dominująca będzie uprawniona do wydawania spółce zależnej wiążących poleceń, jeśli będzie to uzasadnione interesem grupy spółek. Wierzyciel spółki zależnej będzie mógł dochodzić od spółki dominującej zaspokojenia wierzytelności, jeżeli egzekucja przeciwko spółce zależnej okaże się bezskuteczna.

Umowy nienazwane w obrocie gospodarczym – na co zwrócić uwagę?

Błędne nazwanie kontraktu nie ma większego znaczenia. Najważniejsze są jego postanowienia – m.in. jaki jest główny cel stron umowy i w jaki sposób ma być wykonywana.

Pomoc z tarczy branżowej dla przedsiębiorców przedłużona na kolejny okres

Przedsiębiorcy z najbardziej poszkodowanych branż mogą się starać m.in. o dofinansowanie pensji pracowników czy zwolnienie ze składek za kolejne miesiące. Prawa do pomocy nie wyklucza już fakt rozpoczęcia działalności w 2020 r.

Koronawirus: odmowa świadczenia pracy musi być racjonalnie uzasadniona

Pracownik, który odmawia świadczenia pracy z uwagi na strach przed zakażeniem, mimo że firma zapewniła mu odpowiednie środki ochrony, naraża się na utratę pracy.

Tarcza antykryzysowa czy zwolnienia pracowników? - poradnik dla pracodawców

Wielu pracodawców, z uwagi na obecną sytuację, zapewne stoi przed wyborem, czy zwolnić pracowników czy zachować miejsca pracy i skorzystać ze wsparcia w ramach Tarczy antykryzysowej.

Koronawirus: wypadek przy pracy zdalnej

Co jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w trakcie pracy zdalnej?