Reklama
Rozwiń

Kamil Kaźmierski

Polski Ład uchylił limitowanie kosztów. A co z APA?

Zmiana wprowadzona od 1 stycznia jest korzystna, ale jednocześnie powoduje wątpliwości dotyczące możliwości skorzystania z uprzednich porozumień cenowych.

Ministerstwo Finansów opublikowało dobre praktyki ws. Covid

Podatnicy dostali kolejny, po Wytycznych OECD oraz Forum Cen Transferowych, zbiór rekomendacji ułatwiających realizację obowiązków dokumentacyjnych z uwzględnieniem oddziaływania pandemii.

Mamy polskie wytyczne dotyczące cen transferowych w dobie koronawirusa

W odpowiedzi na wyzwania spowodowane przez Covid-19 wydane zostały rekomendacje dotyczące cen stosowanych przez podmioty powiązane. Warto mieć je na uwadze, weryfikując transakcje wewnątrzgrupowe za okres trwania pandemii.

Uwaga na restrukturyzacje podmiotów powiązanych wywołane pandemią

Organy nie postawią skutecznie zarzutów o braku korzyści wynikających z reorganizacji firmy, jeżeli z analizy będzie wynikać, że one rzeczywiście wystąpiły, a podatnik poprze swoją argumentację danymi liczbowymi, np. kalkulacjami

Jak sprawdzić czy Covid-19 wpłynął na aktualność zawartego APA

Pandemia mogła zmienić rynkowe warunki rozliczeń, ustalone z KAS w ramach uprzedniego porozumienia cenowego. Dlatego warto zweryfikować decyzję pod tym kątem, aby upewnić się, że nadal chroni ona rozliczenia z podmiotami powiązanymi.

Dokumentacja cen transferowych: strata stracie nierówna, czyli pułapki czyhające na podmioty powiązane

Skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla transakcji krajowych wydaje się oczywiste. Weryfikacja braku ponoszenia straty w praktyce może się jednak wiązać z wieloma wątpliwościami.

Restrukturyzacja firmy z zasadą arm's length a ceny transferowe

Podatnicy powinni przeprowadzać reorganizacje w swoich firmach zgodnie z zasadą arm's length, tj. na warunkach jakie ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane w porównywalnych okolicznościach.

Transakcje z rajami podatkowymi to wyzwanie dokumentacyjne 2021 roku

Najpoważniejszą trudnością wynikającą z nowych przepisów, jest utrudniony, a w wielu przypadkach w praktyce niemożliwy, dostęp do informacji pozwalających podatnikom ustalić zakres ich obowiązków dokumentacyjnych.

CIT: jak rozliczać korekty cen transferowych

W przypadku wahań cen surowców, kursów walutowych czy popytu i podaży, konieczne może być doprowadzenie rozliczeń między podmiotami powiązanymi do warunków rynkowych poprzez przeprowadzenie korekt. Zmiany te trzeba uwzględnić w przychodach lub kosztach tych podatników.