Katarzyna Dobkowska

Katarzyna Dobkowska

radca prawny, Kancelaria Raczkowski

Kiedy zawarcie albo rozwiązanie umowy o pracę narusza przepisy?

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Czy to wyklucza jej ustne zawarcie? Kiedy i w jakim trybie strony mogą rozwiązać taką umowę? Kiedy można posłużyć się mailem, sms lub komunikatorem, zachowując wymogi przepisów?

Jak pracodawca może kontrolować zwolnienia lekarskie pracowników?

Czy pracodawca może kontrolować zwolnienia lekarskie? W jaki sposób należy to robić? Czy należy dopełnić jakichś formalności? Co może zrobić firma, jeśli ustali, że pracownik nadużywa zwolnień lekarskich?

Jakie prawa ma pracownik-rodzic?

Kiedy rodzic podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę? Z jakich urlopów, w jakim wymiarze i jak płatnych może korzystać? Czy ma również inne uprawnienia?

Urlop wypoczynkowy. Jakie uprawnienia ma pracownik? Jakie obowiązki ma szef?

Czy pracownik uprawniony do urlopu wypoczynkowego ma prawo wziąć go w wybranym przez siebie czasie? Czy może zmienić termin urlopu, który został wcześniej uzgodniony z pracodawcą lub wynika z planu urlopów? Czy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu lub go zmienić?

Odwołanie z urlopu. Kiedy jest możliwe i z czym się wiąże?

Czy pracodawca ma prawo swobodnie zdecydować o przerwaniu wypoczynku pracownika? Co ma zrobić, jeżeli nie może nawiązać z nim kontaktu? Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec osoby, która ignoruje wezwanie szefa?

Odchodzący z pracy też ma prawo do podwyżki i premii

Gdy pracodawca uzasadnia odmowę przyznania świadczenia wyłącznie tym, że pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia, naraża się nie tylko na roszczenie o jego wypłatę, ale też odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Redukcja etatów w przypadku przedsiębiorstwa działającego w wielu regionach

Gdy pracodawca działa w wielu regionach, a redukcja etatów ma objąć jeden z tych obszarów, musi właściwie wytypować grupę zawodową objętą zwolnieniami oraz ustalić kryteria zwolnień. Błąd może go kosztować przegraną w sądzie.

Kiedy wybór umowy na zastępstwo nie jest możliwy

Konieczność zastąpienia pracownika nie oznacza w każdym przypadku możliwości zawarcia umowy na zastępstwo. A tylko wtedy nie obowiązują limity zawierania umów na czas określony.

Rekrutacja a dane osobowe: kandydat do pracy nie musi mówić o sobie wszystkiego

Wielu informacji o osobie ubiegającej się o zatrudnienie można dowiedzieć się tylko z jej inicjatywy. Niektórych danych o kandydacie nie wolno przetwarzać nawet za jego zgodą.

Udzielanie urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego

Zmienione przepisy dotyczące uprawnień rodzicielskich gwarantują pracownikom więcej swobody, ale nie są dość precyzyjne. Najwięcej wątpliwości wiąże się z udzielaniem urlopu rodzicielskiego.