Natalia Basista

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2021 r.

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących orzeczeń z zakresu prawa HR. Sąd Najwyższy przesądził m.in., że konsultacja związkowa musi być na piśmie, a pracownikowi należy się dodatkowe odszkodowanie, gdy pracodawca umyślnie naruszy przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2020 r.

Czy płacić dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z wynalazku, dlaczego pętla ZUS-owska jest groźna, kiedy umowa o dzieło to zlecenie, a umowa o doradztwo to kontrakt menedżerski, czy prawo zakładowe może działać wstecz – między innymi tymi kwestiami zajęły się sądy w 2020 r. W swoim dorobku judykatura ma już też ważne orzeczenie dotyczące Covid.

Kiedy wybór umowy na zastępstwo nie jest możliwy

Konieczność zastąpienia pracownika nie oznacza w każdym przypadku możliwości zawarcia umowy na zastępstwo. A tylko wtedy nie obowiązują limity zawierania umów na czas określony.

Miesiąc na zwolnienie dyscyplinarne to czasem zbyt mało

Sposób liczenia terminu, w którym wolno zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z jego winy, nie jest oczywisty m.in. wtedy, gdy informacja o jego przewinieniu dotarła do pracodawcy z opóźnieniem.

Milcząca zgoda pracownika na nadgodziny

Nie wystarczy wykonywanie pracy po godzinach, żeby uznać ją za pracę nadliczbową. Przełożony musi o niej wiedzieć. Jeśli nie zareaguje, może to być uznane za zgodę na nadgodziny.

Wsparcia na niepełnosprawnych z PFRON nie wolno powielać

Prawo do dofinansowania wynagrodzeń z PFRON i tarczy antykryzysowej wzajemnie się nie wyklucza. Nie można jednak pobierać dopłat na ten sam cel z różnych źródeł.