Łukasz Łaguna

Czy pracodawca może monitorować pracownika przy pracy zdalnej?

Pracodawca nie ma prawa stosować monitoringu wizyjnego i dźwiękowego w mieszkaniu pracownika zdalnego. A narzędzie informatyczne do kontroli wydajności i zaangażowania pracownika nie może naruszać jego prywatności.

Sztuczna inteligencja w zatrudnieniu to też ryzyka

Nieumiejętne korzystanie z systemów SI w procesach zatrudnienia może prowadzić do naruszania danych osobowych, dyskryminacji pracowników czy utraty elastyczności w procesie zarządzania.

Sztuczna inteligencja jedynie wspomoże procesy zatrudnienia

System sztucznej inteligencji może usprawnić rekrutację czy wytypowanie osób do awansu, szkolenia, a nawet zwolnienia z pracy. Ale ostateczną decyzję zawsze musi podjąć człowiek.

Alkohol na firmowej wigilii z umiarem

Na opłatkowym spotkaniu pracodawca może pozwolić na spożycie niewielkich ilości alkoholu. Nie zwalnia to jednak pracownika z odpowiedzialności za wszczęte bójki czy inne naganne zachowania.

Premie frekwencyjne reliktem przeszłości

Dodatek do wynagrodzenia za obecność w pracy może sprzyjać m.in. temu, że pracownicy nie korzystają ze zwolnień lekarskich. To szczególnie ryzykowne w czasie pandemii, również z punktu widzenia zagrożenia interesów pracodawcy.

Odmowa powrotu do biura uzasadni rozwiązanie umowy

Jeżeli warunki wykonywania pracy stacjonarnie są bezpieczne, pracodawca ma prawo odwołać polecenie pracy zdalnej, a pracownik musi je wykonać, nawet gdy obecnie przebywa za granicą.

Dyrektywa o ochronie sygnalistów: członek korpusu służby cywilnej zgłosi naruszenia

Członek korpusu służby cywilnej ma być lojalny wobec urzędu, przełożonych i kolegów oraz powściągliwy w publicznych wypowiedziach. Nie oznacza to jednak braku możliwości zgłaszania nieprawidłowości.

Sygnalista w firmie: zgłoszenie nieprawidłowości nie naruszy pracowniczego obowiązku lojalności

Stosunek zatrudnienia nie może ograniczać wolności słowa, zakazując sprzeciwiania się zachowaniom pracodawcy, które są niezgodne z prawem. Zgłoszenie nieprawidłowości nie naruszy pracowniczego obowiązku lojalności.

Praca zdalna nie pozbawia wolnego na opiekę nad dzieckiem

Kodeksowe zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat, przysługuje również pracownikom wykonującym swoje obowiązki zdalnie.

Firmowe zachęty do szczepień bez dyskryminacji

Przemyślana polityka proszczepionkowa pracodawcy nie naruszy zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Trzeba jednak właściwie uzasadnić przyznanie profitów zaszczepionym pracownikom.