Mariusz Kułagowski

Mariusz Kułagowski

Bezemisyjne połączenia spółek sióstr kłopotliwe dla podatników

Od roku możliwe jest połączenie spółek sióstr bez przyznawania udziałów (akcji) wspólnikowi spółki przejmowanej. Rozwiązanie bezemisyjne wydaje się atrakcyjne, jednak może powodować obowiązek rozpoznania przychodu przez spółkę przejmującą.

Minimalny podatek dochodowy: kto i kiedy musi go rozliczyć

Problematyka minimalnego podatku dochodowego wciąż wywołuje u przedsiębiorców wiele wątpliwości. W szczególności jest on często mylony z globalnym podatkiem minimalnym. Zbliżone nazwy obu tych danin wprowadziły bowiem sporo zamieszania.

Próba harmonizacji podatków dochodowych w Unii Europejskiej

Czy podatki dochodowe w Unii Europejskiej będą dopasowane do współczesnych wyzwań, a ich forma będzie pozwalała na skuteczną rywalizację unijnej gospodarki z globalnymi potęgami?

Przyspieszenie w pracach nad globalnym podatkiem minimalnym

Grudzień 2022 roku przyniósł znaczące przyśpieszenie w zakresie inicjatyw zmierzających do wdrożenia globalnego podatku minimalnego – zarówno w Unii Europejskiej, jak i OECD.

Jak wypłacić środki z polskiej spółki do zagranicznego wspólnika

Z perspektywy dużych grup kapitałowych, działających w krajach o różnych systemach prawnych i podatkowych, skuteczne zarządzenie kwestią „powrotu” środków do kraju siedziby centrali jest bardzo istotne dla zachowania grupowej płynności.

Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.

Płatnicy techniczni z ułatwieniami w poborze podatku u źródła

Mechanizm „pay-and-refund” został do końca roku wyłączony wobec należności wypłacanych za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność maklerską, w tym banków. Chodzi m.in. o odsetki od papierów wartościowych.

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

Pomimo tego, że możliwość odliczenia kosztów finansowania dłużnego przez podatników została istotnie ograniczona dyrektywą ATAD, implementowaną w Polsce m.in. w art. 15c ustawy o CIT, w dalszym ciągu systemy podatkowe państw Unii Europejskiej traktują takie finansowanie w sposób bardziej preferencyjny niż finansowanie kapitałowe.

CIT: TSUE orzeknie o odsetkach dla zagranicznych funduszy

NSA skierował do TSUE pytanie prejudycjalne dotyczące odsetek od podatku CIT pobranego niezgodnie z prawem UE od wypłat na rzecz funduszy inwestycyjnych z państw trzecich. Tłem sprawy jest ciągły brak dostosowania polskich przepisów dotyczących opodatkowania funduszy zagranicznych do wymogów prawa wspólnotowego.