Gdy zeznania pracownika dotyczące okoliczności wypadku okażą się fałszywe, grozi mu nawet natychmiastowe zwolnienie. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy występuje on w roli poszkodowanego, jak i świadka.
W czasie epidemii koronawirusa pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich. Rozwiązanie umowy o pracę z tego powodu jest możliwe, ale pracodawca musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Na oględziny miejsca wypadku, którym jest mieszkanie pracownika, musi on wyrazić zgodę. Jeżeli jednak odmówi, może to skutkować nieuznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy.
Osoby przekraczające granicę Polski w związku z wykonywaniem pracy nie muszą już odbywać kwarantanny. Dotyczy to wjazdu z państw sąsiadujących i państw członkowskich UE i EOG.
Zatrudnienie na podstawie polskiej umowy o pracę nie zwalnia z obowiązku zapłaty niemieckiej płacy minimalnej, jeśli pracownik wykonuje pracę na terenie Niemiec.
Limitowanie świadczeń z funduszu socjalnego wobec emerytów i rencistów – byłych pracowników nie jest niedozwoloną dyskryminacją, jeżeli jest uzasadnione specyfiką adresata lub świadczenia.
O charakterze służbowego pobytu cudzoziemca w Polsce nie przesądza ustalenie, że ten wyjazd to podróż służbowa. Ważne jest również miejsce świadczenia pracy, a także rodzaj i charakter wykonywanych czynności.