Edyta Kalińska

Edyta Kalińska

Usługa atestacji dająca ograniczoną i racjonalną pewność

Dyrektywa CSRD wymaga atestacji, która daje ograniczoną pewność.

Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Samorządy odgrywają kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podejmując różnorodne działania w obszarze ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami czy inwestycji w obiekty użyteczności publicznej oraz wspierając lokalne społeczności w dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Ryzyko oszustwa dotyczące sprawozdań ESG

Rok 2024 jest pierwszym rokiem, za który największe jednostki będą miały obowiązek sporządzić sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego

Najważniejszym interesariuszem zrównoważonego rozwoju społecznego są pracownicy. Dbanie o ich dobrostan i rozwój kapitału ludzkiego jest dla firmy kluczowe. Inwestowanie w dobrostan pracowników przynosi korzyści nie tylko poszczególnym osobom, wpływa także na lepsze wyniki finansowe firmy.

Kontekst społeczny zrównoważonego rozwoju

Wśród obszarów składających się na zrównoważone praktyki biznesowe, czyli kwestii środowiskowych (E), społecznych (S) i nadzoru korporacyjnego (G), litera „S” reprezentująca kwestie zrównoważonego rozwoju społecznego wydaje się najmniej namacalna i możliwa do skwantyfikowania i pozostaje w dużej mierze w sferze niematerialnej.

Greenhouse Gas Protocol a obowiązujące zasady raportowania

Przedsiębiorstwa i inne organizacje coraz większą wagę przywiązują do zrównoważonego rozwoju i redukcji swojego śladu węglowego.

Brak minimalnych gwarancji przy inwestycjach naruszy przepisy

Działania i inwestycje jednostki nie mogą być uznane za zgodnie z Taksonomią UE (ang. taxonomy- aligned), jeśli nie są prowadzone zgodnie z minimalnymi gwarancjami, nawet jeśli pozostałe warunki zostały spełnione.

Międzynarodowe Standardy Zrównoważonego Rozwoju są odpowiedzią na oczekiwania rynku

Standardy MSSF S1 i MSSF 2 powstały, aby zwiększyć zaufanie interesariuszy do publikowanych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nowe standardy mają pozwolić na uzyskanie wiedzy, czy raportujące przedsiębiorstwo działa w sposób zrównoważony i na tej podstawie podjąć racjonalne decyzje inwestycyjne.

Raporty ESG będą weryfikowane przez biegłych rewidentów

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta przez Unię Europejską w grudniu 2022 roku i weszła w życie 5 stycznia 2023 roku. Dyrektywa ta miała na celu doprecyzowanie wymogów w odniesieniu do raportowania niefinansowego. Państwa członkowskie mają obowiązek zaimplementować dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 6 lipca 2024 roku, a największe firmy będą zobowiązane przygotować raportowanie niefinansowe za rozpoczęty właśnie rok 2024.

Wycena aktywów finansowych

Regulacje MSSF 9 są ważne szczególnie dla jednostek sektora finansowego, takich jak banki czy zakłady ubezpieczeń. Wejście w życie MSSF 9 wpłynęło również na sprawozdania innych jednostek stosujących międzynarodowe standardy. Aktywami finansowymi występującymi we wszystkich jednostkach są bowiem należności handlowe.