Agnieszka Krysik

Błędy w fundacjach rodzinnych – problem fundatorów, doradców… i ustawodawcy

Fundacje rodzinne od 22 maja 2023 r. realizują cele sukcesyjne fundatorów. Oczywiście nie tylko. Ustawodawca stworzył atrakcyjne narzędzie sukcesji majątku, które pozwala pomnażać majątek rodzinny i daje preferencje podatkowe. Nie tylko potencjalnych fundatorów, ale i rynku doradczego.

Biznesowi można zapewnić wielopokoleniowość

Fundator podejmując decyzję o powołaniu fundacji powinien wiedzieć, że podatki mogą się zmieniać, ale nadrzędne jest, by mienie zarządzane przez fundację stanowiło majątek rodzinny na pokolenia.

Do podziału majątku w firmie rodzinnej lepiej przygotować się zawczasu

Gdy oboje małżonkowie zaangażowani są w biznes operacyjnie, mają wiedzę o składnikach majątkowych. W gorszej sytuacji jest ten małżonek, którego druga połowa prowadzi firmę rodzinną, a on nie wie co wchodzi w skład majątku wspólnego.

Dziedziczenie – jak zabezpieczyć firmę?

Testament to forma planowanego rozrządzenia posiadanym majątkiem, według woli spadkodawcy. Wykorzystując zapis windykacyjny może on zdecydować, że określone osoby otrzymają po jego śmierci wskazane składniki majątkowe, co ułatwi im kontynuowanie biznesu.

Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Jeżeli nie będzie porozumienia pomiędzy uczestnikami sukcesji, nie powiedzie się ona. Wszyscy muszą być przekonani, że uzgodnienia są ich uzgodnieniami, w przeciwnym razie nie wezmą odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.

Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej

Jeśli kalendarz legislacyjny zostanie utrzymany, firmy rodzinne i przedsiębiorcy strukturyzujący ich majątki będą od przyszłego roku mogli korzystać z polskiej fundacji rodzinnej, nie oglądając się na zagraniczne rozwiązania.

Fundacja rodzinna zadba o integralność majątku

Pod koniec września Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało rychłe upublicznienie projektu ustawy o fundacji rodzinnej, a jego wejście w życie od 1 stycznia 2022 r. - to odpowiedź na potrzeby biznesu. Co taka ustawa powinna regulować?

Czy Covid-19 wpłynie na procesy sukcesji w firmach rodzinnych?

Wzrost liczy zakażeń zwiększył aktywność przedsiębiorców w poszukiwaniu rozwiązań co do prowadzonych biznesów i strukturyzacji własności. W wielu firmach właściciele czekają na uchwalenie ustawy o fundacji rodzinnej.

Koronawirus: Jak organy spółek mogą podejmować decyzje online?

Pandemia ograniczyła możliwości przemieszczania się, co wpłynęło na częstotliwość i terminowość posiedzeń organów spółek. Przy zastosowaniu technologii można jednak przeprowadzić je zdalnie.

Nowe prawo holdingowe to zmiany w sukcesji firm rodzinnych

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Dotyczą one m.in. prawa holdingowego, regulującego relacje w grupie spółek, w której prawa udziałowe skupione są w spółce dominującej.