Wybór projektów a ograniczenia w dostępie do informacji publicznej
Prawo dostępu do informacji publicznej stanowi jeden z fundamentów ustrojowych demokratycznego państwa prawnego. Prawo to nie ma jednak charakteru absolutnego i w obliczu konieczności zagwarantowania, aby proces wyboru projektów do dofinansowania mógł przebiegać sprawnie i uczciwie, musi ono doznawać pewnych ograniczeń.
Kwota korekty finansowej może się zmienić
Zwrot kwoty wynikającej z nałożonej korekty finansowej lub jej rozliczenie poprzez wyrażenie zgody na pomniejszenie korekty z kolejnych płatności nie musi kończyć sprawy. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że do czasu ostatecznego ustalenia kwoty korekty w decyzji administracyjnej może się ona zmienić, nawet jeśli została już zapłacona.
Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu
Sprawy, których przedmiotem jest zwrot nieprawidłowo wykorzystanych środków europejskich, powinny być załatwiane w terminach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Skutki przeciągania takich postępowań mogą być kosztowne.
Nieprawidłowości i zwrot dofinansowania w projektach grantowych
Zasadą obowiązującą przy realizacji projektów unijnych jest to, że za ujawnione w projekcie nieprawidłowości odpowiedzialność ponosi beneficjent, który otrzymał dofinansowanie. Co jednak, gdy te środki w formie grantu ostatecznie trafiły do grantobiorcy i to on, a nie beneficjent dopuścił się nieprawidłowości? Od kogo instytucja zarządzająca powinna domagać się zwrotu środków?
Rzecznik funduszy europejskich – systemowe wsparcie beneficjenta
Realizując projekty dofinansowane ze środków unijnych beneficjenci zobowiązani są do przestrzegania nie tylko przepisów prawa unijnego oraz krajowego, ale także licznych procedur obowiązujących przy wykorzystaniu tych środków. Czy mają oni jakikolwiek wpływ na brzmienie tych procedur? Okazuje się, że tak, choć niebezpośrednio.