Usługi wewnątrzgrupowe stanowią trzon funkcjonowania grup kapitałowych, umożliwiając im efektywne zarządzanie zasobami oraz optymalizację kosztów. Transakcje usługowe budzą jednocześnie szczególne zainteresowanie organów skarbowych.
Planowanie i zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi, stanowiącymi integralny element działalności biznesowej grup kapitałowych, jest kluczowe z perspektywy efektywnego funkcjonowania podmiotów w grupie.
Sytuacja ekonomiczna związana ze wzrostami stóp procentowych oraz wysoka inflacja spowodowały zwiększenie liczby transakcji finansowych realizowanych przez podmioty powiązane. Zmiany w gospodarce mogą wpływać na warunki tych transakcji.
Polskie regulacje w zakresie podatków i rachunkowości inaczej podchodzą do definicji pojęcia podmiotu powiązanego. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza w celu prawidłowego wypełnienia obowiązków podatkowych oraz księgowych.
Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi wiążą się z licznymi obowiązkami wynikającymi z regulacji dotyczących cen transferowych. Jednym z podstawowych jest wymóg ustalania cen na poziomie rynkowym.
Zbliża się termin na dopełnienie obowiązków dokumentacyjnych. Te za 2021 rok większość podatników musi zrealizować na koniec grudnia. Choć nie należą one do najprostszych, trzeba stawić im czoła.
Warto sięgnąć po APA dla najbardziej wartościowych transakcji, np. podstawowej działalności, która kierowana jest głównie do podmiotów powiązanych, aby zapewnić bezpieczeństwo z perspektywy cen transferowych dla istotnej części biznesu.