Reklama
Rozwiń

Monika Kotula

Biegły doraźnie i w konkretnej sprawie

Przed dopuszczeniem dowodu z opinii specjalisty, który nie jest wpisany na listę biegłych sądowych, sąd powinien się upewnić, że posiada on rzeczywiste i potwierdzone kwalifikacje.

Mediacja i inne sposoby pozasądowego rozwiązywania sporów w zamówieniach publicznych

Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych tzw. „nowe p.z.p.” po raz pierwszy wprowadziła do zamówień publicznych możliwość zawierania ugód za pomocą pozasądowych metod rozwiązywania sporów. Przepisy dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów zostały uregulowane w pięciu artykułach, od art. 591 do art. 595, działu X nowego p.z.p.

Konsorcjum po nowemu - nowe przepisy o zamówieniach publicznych

Czy zamawiający będzie mógł zweryfikować podstawę prawną wspólnego ubiegania się przez wykonawców o zamówienie publiczne?

Prawo zamówień publicznych - przepisy dotyczące wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez wykonawców

Niczym nowym na gruncie prawa zamówień publicznych jest możliwość wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez Wykonawców. Zasada ta została powtórzona w art. 58 nowego p.z.p. łącznie z zasadą ustanawiania pełnomocnika do reprezentowania takich Wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Zamówienia publiczne: zaświadczenie o niekaralności na nowych zasadach

Czy w sytuacji zmiany przepisów wykonawca może się posłużyć zaświadczeniem o niekaralności wystawionym na „starych zasadach” skoro jego ważność również wynosiła 6 miesięcy?

Zamówienia publiczne: Niektóre klauzule w umowach są niedozwolone

Zamawiający każdorazowo powinien się upewnić, czy dane postanowienie nie jest sprzeczne z zasadami określonymi w ustawie, które są odzwierciedleniem m.in. orzecznictwa.