Reklama
Rozwiń

Łukasz Błażewicz

Rozliczenie daniny solidarnościowej

Danina solidarnościowa stanowi dodatkowe obciążenie dla osób o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł. Dotyczy stosunkowo niewielu podatników, niemniej sposób jej kalkulacji budzi spore wątpliwości.

Ceny transferowe a transakcje z podmiotami z rajów podatkowych

Po zmianie przepisów ustaw o podatkach dochodowych, które weszły w życie od początku 2021 r., podatnicy powinni przeanalizować czy nie dokonują rozliczeń z podmiotami z rajów podatkowych oraz czy nie są one dokonywane przez kontrahentów.

Ceny transferowe – zmiany w przepisach od 2021 r.

Znowelizowane przepisy o cenach transferowych m.in. rozszerzają katalog podmiotów, które mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego.

Skutki utraty prawa do 9 proc. CIT w trakcie roku podatkowego

Zmodyfikowane od 2019 r. zasady stosowania obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych nasuwają kilka istotnych wątpliwości. Co ma zrobić firma, która np. w połowie roku utraci przywilej? Kiedy i jak ma dopłacić, wynikającą z różnicy stawek, kwotę?

Czy jest PCC po przekształceniu spółki kapitałowej w komandytową

Nadal nie ma zgody co do tego czy po przekształceniu spółki kapitałowej w komandytową należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Fiskus i sądy wydają w tej kwestii sprzeczne rozstrzygnięcia.

CIT: kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenia pracowników

Pensje osób zatrudnionych przy produkcji towarów firma powinna ująć w rachunku podatkowym już w miesiącu wypłaty tych kwot, a nie dopiero w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży.