Anastazja Niedzielska-Pitera

Kiedy sąd nie rozwiąże spółki z o.o. w razie konfliktu wspólników?

Rozwiązanie spółki z o.o. zazwyczaj następuje polubownie, za zgodą wszystkich wspólników. W sytuacji konfliktu w przedsiębiorstwie taką decyzję może podjąć sąd, jednak pozew o rozwiązanie spółki nie musi zostać uwzględniony.

Sąd uchyla uchwałę wspólników. Czy sprzedaż nieruchomości jest nieważna?

Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka sytuacji, w których konieczne jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o., np. gdy nabywana jest zorganizowana część przedsiębiorstwa albo nieruchomość, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Uchwała może jednak zostać uchylona przez sąd.

Czy wspólnik traci status strony, gdy sprzeda swoje udziały?

Sprzedaż udziałów w spółce powoduje utratę legitymacji czynnej przez wspólnika w sporze odszkodowawczym przeciwko członkowi zarządu.

Anastazja Niedzielska-Pitera, Laura Sopata: Nowe ograniczenia dla plastiku

Przedsiębiorcy, prowadząc jednostki handlowe lub gastronomiczne, mają pobierać nowe opłaty od pojemników jednorazowych. Jej wysokość nie może przekroczyć 1 zł za sztukę sztucznego opakowania.

Nowe obowiązki dla producentów żywności od 2 kwietnia 2021 r.

Od 2 kwietnia 2021 r. zawartość sztucznych tłuszczów trans w produkcie nie może przekroczyć 2 proc.

Jakie są procedury rejestracji szczepionek

Po uzyskaniu pozytywnych wyników badań klinicznych konieczne jest rozpoczęcie postępowania administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia na wprowadzenie szczepionki do obrotu. Jest kilka konkurencyjnych procedur rejestracji produktów leczniczych.

Wprowadzenie szczepionki do obrotu - wymogi prawne (1)

W związku z pandemią zintensyfikowano badania nad szczepionkami. Przed wprowadzeniem ich na rynek konieczne jest spełnienie szeregu wymagań prawnych.

Reklama suplementów diety trochę inaczej

Producenci suplementów diety będą musieli przygotować się na zmiany. W związku z samoregulacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nowymi projektami ustaw planowane są kolejne opłaty i ograniczenia dla podmiotów z branży spożywczej. Celem jest powstrzymanie rozmiarów konsumpcji niektórych produktów w Polsce.

Istota bezpodstawnego wzbogacenia i nienależnego świadczenia - wyrok Sądu Apelacyjnego

Przed konsekwencjami związanymi z nienależnym pobraniem świadczenia, chroniona jest jedynie osoba, która znajdowała się w błędzie co do swojego obowiązku. Jeśli takiego błędu nie było (świadczący wiedział lub powinien wiedzieć, że nie był zobowiązany), to ochrona jest wyłączona, a świadczący nie może się domagać zwrotu na podstawie bezpodstawnego wzbogacenia.

TSUE aktualizuje pojęcia, by ochrona prawnoautorska nie była iluzoryczna

Kwestie krajowej swobody w procesie harmonizacji prawa europejskiego, wzajemnego stosunku źródeł regulacji praw autorskich na poziomie Unii Europejskiej, zakresu prerogatyw restrykcyjnych zastrzeżonych dla państw członkowskich znalazły się wśród problemów, do których odniósł się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-516/17 z 29 lipca 2019 r.