Dlaczego warto mieć politykę cen transferowych
Chociaż polityka cen transferowych nie jest dokumentem wymaganym polskimi przepisami prawa, niemniej jej posiadanie ułatwia zarządzanie transakcjami kontrolowanymi pod kątem metodologii ustalania i weryfikacji cen transferowych oraz ogranicza ryzyka podatkowe związane z potencjalnym kwestionowaniem przez organy zasad ustalania lub wysokości ceny transferowej.
Zmiany w cenach transferowych: większe kary i zakres odpowiedzialności
Odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych obejmuje nie tylko spółki jako podatników, ale także osoby odpowiedzialne za wypełnianie tych obowiązków przez spółkę. Znowelizowane przepisy wprowadzają wyższe grzywny za dotychczas znane przestępstwa i wykroczenia skarbowe dotyczące obowiązków w zakresie cen transferowych.
Dane księgowe jako podstawa do określenia obowiązków z zakresu cen transferowych
Rok do roku spora część podatników zobowiązanych jest do potwierdzenia rynkowości transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi osobowo lub kapitałowo. Ustawy o podatkach dochodowych nakładają na nich obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, analizy porównawczej lub analizy zgodności uzasadniającej rynkowy charakter stosowanych cen oraz złożenia informacji – TPR-C, TPR-P.