Reklama
Rozwiń

Barbara Klimczyk

Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?

Przepisy mówią, że wypowiedzenie umowy o pracę musi być wyrażone na piśmie. Czy to oznacza, że takie oświadczenie przekazane w formie elektronicznej lub wiadomości tekstowej sms jest niezgodne z prawem?

Klęska żywiołowa - co oznacza dla firm? Kiedy zawiesić działalność? Czy i jak wypłacić pensje?

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wyniku powodzi wpływa także na uprawnienia pracowników oraz obowiązki i prawa pracodawców objętych zakresem terytorialnym rozporządzenia o wprowadzeniu tego stanu nadzwyczajnego. Jaka pomoc przysługuje pracownikom i pracodawcom z zalanych terenów?

Nauczyciele. Czy w czasie urlopu zdrowotnego można prowadzić działalność?

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi pod warunkiem, że nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej. W przypadku nauczyciela akademickiego zakres zakazu jest jednak szerszy niż dla „zwykłego” nauczyciela.

Czy pracownika sezonowego trzeba wysłać na badania wstępne

Zatrudnienie na umowę o pracę, nawet na krótki okres, wymaga skierowania kandydata na wstępne badania lekarskie. W okresie epidemii obowiązują jednak pewne ułatwienia w zakresie przeprowadzania tych badań.

Koronawirus w zakładzie pracy: pandemia zatrzyma taśmę produkcyjną

Gdy liczba zakażonych pracowników się zwiększa, a pracodawca wyczerpał możliwości ochrony przed wirusem, powinien zamknąć zakład do czasu usunięcia bezpośredniego zagrożenia. Inaczej grozi mu nawet odpowiedzialność karna.

BHP: po 30 dniach nieobecności nadal konieczne są badania

Stan epidemii nie zwalnia pracodawców z obowiązku wystawiania pracownikom skierowań na badania kontrolne ani z zakazu dopuszczenia do pracy osoby, która nie posiada ważnego orzeczenia o zdolności do pracy.

Kiedy pracodawca może wprowadzić system równoważnego czasu pracy

Pracodawcy nie zawsze wykorzystują możliwość dopasowania czasu pracy do rodzaju wykonywanej pracy i potrzeb firmy. Na to zaś może pozwolić system równoważny.

Praca zdalna: procedura powypadkowa w przypadku telepracownika

Procedura powypadkowa w przypadku telepracownika jest taka sama, jak wtedy, gdy poszkodowanym jest osoba pracująca na terenie zakładu. Konieczne jest więc ustalenie związku zdarzenia z pracą.

Zmiana godzin pracy w upalne dni

Dobrym rozwiązaniem na lato jest połączenie skróconego systemu tygodnia pracy z ruchomym rozkładem czasu pracy. W ten sposób można optymalnie zorganizować pracę, unikając przeciążenia w upały.

Praca sezonowa: kadrę zasilą bezrobotni oraz seniorzy

Wiele prac sezonowych nie wymaga doświadczenia. Ochotnicy do ich wykonywania to często osoby bez stałej pracy lub posiadające status emeryta / rencisty.