Wiedeńska przegrana
Mimo wielkiego zwycięstwa militarnego pod Wiedniem po bitwie, na polu dyplomatycznym, Rzeczpospolita poniosła jedną z największych klęsk w swojej historii.
Jak zdobyliśmy Kreml
8 września 1610 r. wojska hetmana Żółkiewskiego zdobyły Moskwę i okupowały ją przez dwa lata. Tego sukcesu nie powtórzyły później ani wojska napoleońskie, ani niemieckie.
Dwa zwycięstwa pod Ochmatowem
Na polach pod Ochmatowem wojska Rzeczypospolitej dwukrotnie odniosły błyskotliwe zwycięstwo: za pierwszym razem wspólnie z Kozakami pokonały Tatarów, za drugim zaś... z pomocą Tatarów pokonały Kozaków.
Upadek Powstania Warszawskiego
„5 września Niemcy po raz drugi przysłali nam warunki kapitulacji. Nie mogłem się nad nimi nie pochylić, bo sytuacja miasta była już tragicznie ciężka. Na jednego żołnierza przypadało po kilkanaście sztuk amunicji. Czekaliśmy na wejście Rosjan od strony Pragi, gdyby nie ta nadzieja, to być może 11 września podpisalibyśmy porozumienie z Niemcami" – tak początek końca powstania warszawskiego dziesięć lat po jego upadku wspominał generał Tadeusz Bór-Komorowski.
Choroby, nerki i magia. Jak umarł Stefan Batory?
Nic nie wskazuje na to, aby tajemniczy angielski czarnoksiężnik przyczynił się do śmierci Stefana Batorego. Jeden z najwybitniejszych władców Polski najprawdopodobniej zmarł z powodu choroby nerek, która rozwinęła się po niedoleczonym przeziębieniu.