Marek Barowicz

Które aktywa przynoszą korzyści ekonomiczne

Jednym z etapów ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości, jest identyfikacja aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo i ustalenie obiektów oceny utraty wartości.

Kiedy trzeba przeprowadzić aktualizację wyceny aktywów

Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.

Jakie są skutki utraty wartości przez firmowe aktywa

Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.

Jak mikro i małe jednostki amortyzują środki trwałe (cz. 2)

Podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosują aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Jak mikro i małe jednostki amortyzują środki trwałe

Jednostki małe oraz jednostki mikro mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.

Zgromadzenie obligatariuszy – kompetencje, przebieg, głosowanie

Emitent obligacji może w warunkach emisji zdecydować o ustanowieniu zgromadzenia obligatariuszy. Stanowi ono reprezentację ogółu obligatariuszy uprawnionych z obligacji danej serii lub objętych tym samym kodem.

Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Obsługa transakcji płatniczych z odliczeniem w PIT i CIT

Podatnik uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody inne niż z zysków kapitałowych ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie terminala płatniczego.

Jak powinna wyglądać współpraca kasy rejestrującej z terminalem płatniczym (cz. 2)

Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.

Zakup pierwszej kasy z ulgą podatkową

Ulga na zakup kasy fiskalnej wynosi 90 proc. jej ceny zakupu (bez VAT), nie więcej niż 700 zł. Przysługuje ona m.in. tym podatnikom, którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy jej użyciu w obowiązujących terminach.