Małgorzata Woźniak

Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju

Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji z Tarczy Finansowej PFR? Kto może ubiegać się o całkowite umorzenie subwencji i w jakim terminie powinien to zrobić – na m.in. te pytania odpowiadają prawniczki z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Egzekucja i odpowiedzialność członków zarządu beneficjenta

Żądanie ze strony instytucji zwrotu dotacji bardzo często ma istotny wpływ na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a nawet może doprowadzić do jego niewypłacalności, a w dalszej kolejności upadłości. Gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, odpowiedzialność majątkową poniosą członkowie zarządu beneficjenta.

Droga cywilna w sprawach o zwrot dofinansowania – dopuszczalne roszczenia beneficjentów

Cywilnoprawny charakter umowy o dofinansowanie dopuszcza drogę sądową, z której skorzystać mogą beneficjenci wsparcia, wytaczając powództwa skierowane przeciwko instytucjom oraz zabezpieczając swoje roszczenia do czasu uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie m.in. rozwiązania umowy o dofinansowanie i konieczności zwrotu środków unijnych.

Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych

Roszczenie o zwrot dofinansowania znajduje swoje umocowanie w umowie o charakterze cywilnoprawnym. Podstawą do przyznania dotacji jest bowiem cywilnoprawna umowa o dofinansowanie.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi w sprawach o dofinansowanie ze środków unijnych

Sądy administracyjne badają poprawność działania beneficjenta realizującego umowę o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem środków unijnych, z uwzględnieniem postanowień tej umowy, a także przepisów prawa krajowego oraz europejskiego.