Mediacja tańsza i szybsza niż proces
Wypracowanie porozumienia przez zwaśnione strony stosunku pracy ma wiele korzyści tak dla pracownika, jak i pracodawcy. Podjęcie rozmów nie blokuje przy tym drogi sądowej w razie braku konsensusu.
Ochrona ciężarnej obejmuje też warunki zatrudnienia - wyrok SN
Zakazy ingerowania w stosunek pracy kobiety w ciąży odnoszą się także do wypowiedzenia zmieniającego, bowiem przepisy zawierające takie zakazy są „przepisami o wypowiedzeniu umowy o pracę" w rozumieniu art. 42 § 1 kodeksu pracy. W rezultacie pracownica, która w drodze porozumienia stron zgodziła się na pogorszenie warunków pracy i/lub płacy nie wiedząc, że jest w ciąży, może się uchylić od skutków oświadczenia woli (art. 84 § 1 kodeksu cywilnego) niezależnie od tego, czy błąd – polegający na mylnym wyobrażeniu o istniejącym stanie rzeczy – został wywołany przez pracodawcę oraz czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.
Szef odwoła zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, by dać urlop
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 kodeksu pracy nie jest czynnością prawną (oświadczeniem woli) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego i jest realizowane w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.). W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 167(1) k.p.