Według raportu portalu Franchising.pl w Polsce działa ponad 1,3 tys. sieci franczyzowych, w ramach których działalność prowadzi 83 tys. punktów. Pod względem liczby przedsiębiorstw oraz prowadzonych lokali najpopularniejszymi biznesami we franczyzie są w przypadku handlu sklepy spożywcze, zaś w przypadku usług różne koncepty gastronomiczne. Autorzy raportu podkreślają, że coraz większą popularność zyskują projekty edukacyjne.
Rynek rośnie
– Oferta franczyzy jest coraz bogatsza, a franczyzodawcy mają coraz wyższe kwalifikacje do tego, by wspierać swoich partnerów na drodze do biznesowego sukcesu. Dzięki temu prowadzenie firmy na licencji franczyzowej staje się coraz bezpieczniejszym rozwiązaniem – podają autorzy opracowania. Na rynku franczyzy dominują polskie firmy. 80 proc. franczyz w Polsce stanowią krajowe marki, w ramach których działa również ponad 85 proc. jednostek franczyzowych.
Z opracowania firmy PwC wynika, że rynek ma perspektywy rozwoju w kolejnych latach i ma średniorocznie zyskiwać 1,8 proc., jeśli chodzi o liczbę punktów. Kryzys związany z epidemią koronawirusa te optymistyczne prognozy może nieco zweryfikować, niemniej rynek nadal się rozwija. – Franczyza wydaje się być konceptem wprost skrojonym na czasy kryzysu. Jest elastyczny, a jednocześnie przedsiębiorca dzięki obecności w większej organizacji zyskuje dostęp nie tyko do promocji czy marketingu, ale także innych form wsparcia – mówi Grzegorz Łaptaś, partner w PwC. – Jedna z sieci oferuje franczyzobiorcom usługę ozonowania sklepu, w którym był ktoś zakażony, w kilka godzin można go zupełnie zdezynfekować i ponownie otworzyć. Ten przykład pokazuje, jak rozbudowana może być oferta usług dodatkowych, do których dostęp zyskują franczyzobiorcy – dodaje.
Przedstawiciele branży podkreślają, że w czasie zamrożenia gospodarki niektóre systemy franczyzowe wstrzymały rekrutację nowych kandydatów na partnerów, ale w innych prowadzona jest ona nadal, czasami nawet bardziej intensywnie. Zwłaszcza w przypadku sieci sklepów spożywczych, które w tych realiach rozwijają się nawet szybciej niż wcześniej.