Takie wnioski płyną z badania „Future Ready Lawyer" (ang. „prawnik gotowy na przyszłość"), które na zlecenie firmy Wolters Kluwer wykonano wśród 700 prawników w USA i w Europie. Jego celem było sprawdzenie, jak technologia wpływa na przyszłość branży prawniczej oraz jak kancelarie są przygotowane na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
W ankiecie zbadano wyzwania, z którymi zmagają się prawnicy. Aż 72 proc. respondentów przyznało, że ma do czynienia w pracy ze zwiększoną ilością i złożonością informacji. Równocześnie 71 proc. ankietowanych kładzie nacisk na poprawę wydajności i produktywności.
Czytaj także: Nowe technologie w pracy prawników i transformacje działów prawnych
Sposobem radzenia sobie z takimi wyzwaniami są nowoczesne narzędzia, które zastępują prawnika w niektórych czynnościach analitycznych i same sugerują niektóre rozwiązania. Coraz większą popularność zyskuje oprogramowanie, które np. masowo skanuje orzecznictwo sądowe czy umowy handlowe, by wychwycić istotne dla prawnika wyroki, klauzule czy fakty.
Ponad połowa (53 proc.) prawników wskazuje, że inwestycje w takie właśnie i podobne rozwiązania technologiczne wzrosną w ciągu najbliższych trzech lat. Tylko jednak 24 proc. respondentów uważa, że takie technologie dobrze rozumie. Ci, którzy rozumieją, wskazują, że jest to sposób na wyższą rentowność.