Firmy widma z siedzibami w „wirtualnych biurach", bez majątku i pracowników, sprzedawały ogromne ilości granulatu złota z niewiadomych źródeł spółce Mennica – Metale Szlachetne, należącej do grupy kapitałowej Mennica Polska SA (blisko 50 proc. jej akcji należy do Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków, który wraz z żoną ma większość udziałów spółki). Mennica Polska to monopolista wszystkich obiegowych i kolekcjonerskich monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski.
Dziwny proceder, obliczony na wyłudzenie VAT, został wykryty przez wywiad skarbowy, potwierdziło go kilkanaście wyroków sądów administracyjnych, a karnie – rozlicza kilka prokuratur w kraju. Jednak zła decyzja sprzed lat o podziale śledztwa na regiony, zahamowała rozliczenie go w całości. „Rzeczpospolita" ujawnia kulisy sprawy.
Złoty interes
Od lipca 2010 do końca 2012 r., w czasie hossy na rynku złota, spółka Mennica – Metale Szlachetne SA skupowała od wielu firm złoto w granulacie (obłożone 23 proc. VAT), pozyskiwane m.in. z Azji i Afryki. Zakup był po bardzo atrakcyjnej cenie, z pominięciem londyńskiej giełdy, której spółka nie była członkiem. Potem spółka przetapiała złoto i gotowe sztabki sprzedawała do Włoch, korzystając z zerowego podatku VAT (zerowa stawka na złoto jest w obrocie wewnątrzunijnym), a do fiskusa występowała o zwrot VAT od zakupionego granulatu. Tyle że warszawski Urząd Kontroli Skarbowej zakwestionował faktury wystawione dla Mennicy przez 25 z ok. 30 bezpośrednich dostawców. Niemal wszystkie decyzje dyrektora UKS i Izby Skarbowej odmawiały spółce zwrotu VAT. Dyrektor UKS doniósł do prokuratury o podejrzeniu wyłudzenia VAT. Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie ruszyło w 2013 r., i było wtedy jednym z największych tego typu w kraju. W 2014 r. „Rzeczpospolita" opisała sprawę po raz pierwszy.
Mennica Polska (właściciel spółki Mennica – Metale Szlachetne) tłumaczyła nam wtedy, że zawiadomienie UKS to „pretekst" do wstrzymania zwrotu podatku VAT. Tyle tylko, że po latach bojów Mennica sromotnie przegrała ze skarbówką w sądach – uzasadnienia wyroków WSA i NSA (zapadło ich kilkanaście) są miażdżące. Wskazują, że zwrot VAT spółce nie przysługuje, bo nie dochowała należytej staranności przy weryfikacji dostawców, którzy byli oszustami.
Sprawa tzw. oszustwa karuzelowego byłaby jedną z wielu, gdyby nie podmiot, który kupował złoto od oszukańczych firm. To Mennica – Metale Szlachetne, spółka w 100 proc. należąca do renomowanej Mennicy Polskiej SA, którą kontroluje jeden z najbogatszych Polaków, Zbigniew Jakubas. Jest przewodniczącym jej rady nadzorczej. Spółki wchodzące w skład grupy oferują „złote" produkty inwestycyjne, np. sztabki złota z gwarancją odkupu (produkowała je Mennica – Metale Szlachetne), diamenty i monety. Mennica Polska jest też największym w kraju operatorem systemów kart miejskich.