Aktualizacja: 15.08.2021 15:35 Publikacja: 15.08.2021 15:35
Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW
Informację o tym, że prezydent Ghani opuścił Afganistan, podała także agencja AP, która powołała się na dwóch przedstawicieli władz. Informatorzy zastrzegli sobie anonimowość.
Szef afgańskiej Rady ds. Pojednania Narodowego Abdullah Abdullah w opublikowanym w internecie nagraniu potwierdził, że Ghani opuścił kraj. "Opuścił Afganistan w trudnym czasie, odpowie za to przed Bogiem" - stwierdził Abdullah.
Mark Carney, który w przeszłości stał na czele dwóch banków centralnych (był gubernatorem Banku Kanady i Banku Anglii) został następcą Justina Trudeau na stanowisku rządzącej Kanadą Partii Liberalnej.
Jeśli europejscy przywódcy nie przekroczą rubikonu i nadal będą zbroić się każdy na własny rachunek, Rosja podbije Ukrainę. I pójdzie dalej.
Prezydent Donald Trump udzielił wywiadu telewizji Fox News. Powiedział w nim między innymi, że za rządów Joe Bidena Zełenski zabierał pieniądze USA "jak cukierki dziecku".
Centralne Biuro Wyborcze (BEC) podjęło decyzję o odrzuceniu kandydatury Călina Georgescu w wyborach prezydenckich. Wobec agresywnie protestujących zwolenników prorosyjskiego kandydata, którzy zgromadzili się przed siedzibą BEC, żandarmeria użyła gazu łzawiącego. Trwają aresztowania.
Suzuki to nie tylko cenione samochody i motocykle, ale też i wielokrotnie nagradzane silniki zaburtowe. Dział Marine japońskiej marki obchodzi okrągłe urodziny.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zareagował na groźby wyłączenia Starlinków, co bierze pod uwagę Elon Musk. Na post szefa MSZ odpowiedzieli i Musk, i sekretarz stanu Marco Rubio.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump poinformował, że USA i Ukraina są bliskie porozumienia ws. wznowienia przekazywania przez Waszyngton informacji wywiadowczych Kijowowi.
Rzecznik MSZ Paweł Wroński skomentował słowa sekretarza stanu USA Marco Rubio, który kazał Radosławowi Sikorskiemu podziękować za systemy Starlink wykorzystywane przez ukraińską armię, a opłacane przez Polskę. - Być może to uświadomiło społeczeństwu amerykańskiemu, że ws. Ukrainy nie za wszystko płacą Stany Zjednoczone - powiedział rzecznik MSZ.
To nie była emocjonalna polemika. To było wskazanie, że wspieramy Ukrainę bardzo mocno - mówił w rozmowie z TVN24 minister ds. UE Adam Szłapka.
Premier Donald Tusk zapowiada zwiększenie wydatków na wojsko i powszechne szkolenia wojskowe. Ukraina chce zaproponować Rosji częściowe zawieszenie broni, licząc na wznowienie dostaw amunicji i wsparcia wywiadowczego z USA. Tymczasem Chiny nakładają wysokie cła odwetowe na Kanadę, a Ottawa liczy na porozumienie z Waszyngtonem w sprawie polityki handlowej wobec Pekinu.
Prezydent USA Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że USA „prawie” zakończyły wstrzymywanie przekazywania Ukraińcom informacji wywiadowczych.
Obecna polityka PiS i Karola Nawrockiego wobec Ukrainy i bezkrytyczne podejście do Donalda Trumpa, który dokonuje resetu z Rosją, stoją w sprzeczności do dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Znamienne, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie domaga się od Trumpa wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.
Rosyjska inwazja trwa już ponad trzy lata. Po zwrocie w polityce Stanów Zjednoczonych, dokonanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa, najeźdźcy zintensyfikowali ataki na Ukrainę.
Jeśli europejscy przywódcy nie przekroczą rubikonu i nadal będą zbroić się każdy na własny rachunek, Rosja podbije Ukrainę. I pójdzie dalej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas