Brat może przekazać bratu darowiznę bez żadnego podatku. Problem zaczyna się, gdy obdarowany pozostaje w związku małżeńskim, a darowizna trafi do majątku wspólnego małżonków.
– Tylko rodzeństwo jest wymienione w tzw. zerowej grupie podatkowej, która korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nie ma w niej szwagierki ani szwagra. A to może oznaczać dla rodziny problem finansowy – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.
Skarbówka rozstrzyga takie przypadki na niekorzyść podatników, co potwierdza najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB4. 4015.7.2018.1.AD).
Z pytaniem zwróciła się kobieta, której mąż ma otrzymać darowiznę od brata. Chodzi o działkę z dwoma budynkami mieszkalnymi. Żona darczyńcy wyraża zgodę na przekazanie nieruchomości.
Darowiznę otrzyma mąż, ale małżonkowie mają wspólność majątkową. Darowizna zostanie przekazana w drodze umowy między braćmi. Zgodnie z wolą darczyńcy trafi do majątku wspólnego małżonków. Mąż wnioskodawczyni wystąpi w charakterze obdarowanego, a ona złoży oświadczenie, iż wyraża zgodę na przyjęcie darowizny.