„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 25.11.2020 22:11 Publikacja: 24.11.2020 21:00
Foto: Fotorzepa/ Radek Pasterski
„Od dalszych losów Funduszu – rozszerzonego ostatecznie na branżę rozrywkową, estradową i produkcję sceniczną – zależy dzisiaj przyszłość tysięcy podmiotów gospodarczych. Jeśli pomoc nie nadejdzie szybko, wiele z nich może nie przetrwać najbliższych miesięcy. A wtedy nie przetrwają miejsca pracy. Część instytucji artystycznych nie ma zabezpieczonych środków na grudniowe pensje pracowników" – napisali w apelu dyrektorzy, artyści, kuratorzy.
To reakcja na sytuację, jaka trwa od blisko dwóch tygodni, gdy minister kultury Piotr Gliński po krytyce beneficjentów Funduszu, przede wszystkim celebrytów, wstrzymał wypłaty i zarządził weryfikację wniosków. Rekompensaty za utracone dochody miały otrzymać 2064 podmioty, w tym 144 instytucje artystyczne i 306 pozarządowych. Autorzy apelu przypominają, że pieniądze z Funduszu mają popłynąć jak najszerszym strumieniem do tych, którzy mają największy potencjał usługowy, najwięcej produkują i najwięcej wydają. Dzięki temu pieniądze trafią do największej grupy pracowników, podwykonawców, dostawców usług i towarów. Apel sugeruje, by pomoc otrzymali freelancerzy, pracujący na podstawie umów o dzieło i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Robert Fico pisze w mediach społecznościowych o zapewnieniach Władimira Putina, dotyczących gotowości do dalszego dostarczania gazu na Zachód.
Największym wrogiem Izraela jest Iran, który geograficznie jest daleko, ale z jakiegoś dziwnego powodu cały czas myśli o zniszczeniu nas - mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler, szef polskiego oddziału Chabad Lubawicz, który jest pierwszym gościem nowego podcastu „Rzeczpospolitej” pod nazwą „Globalny Chrząszcz”.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
„Nie rozumiesz, jak wpłynęłoby to na stabilność naszych rynków finansowych” – miał warknąć kanclerz Niemiec Olaf Scholz w odpowiedzi na argumenty prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie konfiskaty rosyjskich środków.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
W bibliotece publicznej w Berlinie znaleziono nie tylko rękopis hymnu „Gaude Mater Polonia”, ale także inne zabytki zrabowane z Polski, w tym związane z polskim wieszczem.
Kłopoty gospodarki w Niemczech odbijają się również na kulturze. Słynny festiwal w Bayreuth drastycznie ograniczył zaplanowany już program swojego 150-lecia, w innych teatrach znacząco zmalały dotacje federalne i krajowe.
W roku 2023 zarejestrowano rekordową liczbę aż 2879 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w Polsce. To najwyższy wynik od lat.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków. Pomimo tego w poniedziałek kamienica została zburzona.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Rozmowy na temat sprzedaży kolekcji Zamoyskich trwały wiele lat, ale przełomowy był rok 2022 – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Przez teatry przetaczają się wielkie zmiany. Ministra Hanna Wróblewska jest za konkursami, ale w formule podejmowania ostatecznych decyzji. Sporo było społecznych musicali, co jest efektem „1989". Do głosu doszedł teatr campowy.
Od ponad roku Fundacja Wolność i Demokracja czeka na decyzję władz ukraińskich pozwalającą na przeprowadzenie ekshumacji Polaków zabitych w czasie wojny w Puźnikach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas