Rośnie e-handel, rosną magazyny i parki logistyczne

Gorączka na rynku nieruchomości przemysłowych nie spada. Inwestorzy budują kolejne obiekty. Rynek jest napędzany przez e-commerce i transport intermodalny.

Publikacja: 20.07.2021 21:00

Grunty pod Warszawą kupuje Good Point. Mają na nich stanąć magazyny przemysłowe i parki technologicz

Grunty pod Warszawą kupuje Good Point. Mają na nich stanąć magazyny przemysłowe i parki technologiczne

Foto: materiały prasowe

Accolade kupuje działki w Szczecinie. Przy ul. Kniewskiej planuje dwie hale o powierzchni ponad 31 tys. mkw. Niemal 11 tys. mkw. wynajęła już spółka świadcząca usługi logistyczne dla e-commerce. Przy ul. Lubczyńskiej ma zaś powstać budynek przemysłowy o powierzchni 42 tys. mkw.

Wartość planowanych inwestycji to 60 mln euro.

W obiekty magazynowe w regionie Szczecina firma zainwestowała już prawie 190 mln zł. Michał Białas, szef polskiego oddziału Accolade, podkreśla, że wielofunkcyjne hale przemysłowe blisko głównych rynków europejskich przyciągają globalne marki.

Grunty pod Warszawą – m.in. w gminach Góra Kalwaria i Karczew – kupuje Good Point, marka Real Management. Firma planuje budowę magazynów i parków technologicznych.

– W czasie pandemii sektor nieruchomości magazynowych jako jeden z nielicznych odnotował wzrost, a wszystko wskazuje, że będzie się nadal bardzo intensywnie rozwijał – ocenia Marcin Malka, prezes Real Management. – Teraz koncentrujemy się na rozwoju w granicach aglomeracji warszawskiej, gdzie na znaczeniu zyskuje logistyka ostatniej mili, czyli magazyny miejskie będące ostatnim łańcuchem dostaw e-commerce – zwraca uwagę.

W ciągu czterech lat Real Management na inwestycje magazynowe chce wydać chce wydać 220 mln euro.

Anna Głowacz, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych w firmie doradczej Axi Immo, komentuje, że popyt na magazyny na większości rynków jest duży. Podaż nieruchomości dostępnych od zaraz maleje.

Część klientów, jak mówi Anna Głowacz, woli nieco opóźnić ekspansję czy wejście do nowej hali do czasu znalezienia odpowiedniej oferty. – Może to zachęcić deweloperów lub inwestorów do podjęcia ryzyka i budowania na najbardziej dojrzałych rynkach obiektów „spekulacyjnych" (które nie mają jeszcze najemcy – red.) w lokalizacjach, które się szybko zapełniają się najemcami – przewiduje Anna Głowacz. – W budowie na koniec I kwartału tego roku było 2,3 mln mkw. powierzchni, co zapowiada, że tegoroczna jesień i zima będą obfitować, jak zazwyczaj cała druga połowa roku, w liczne zmiany i roszady właścicielskie – przewiduje.

Rynek magazynów jest napędzany rozwojem e-handlu. Z analiz firmy doradczej CBRE wynika, że sprzedaż e-commerce w Europie w latach 2020–2025 wzrośnie o 298 mld dolarów, co oznacza, że potrzebne będzie dodatkowe ok. 28 mln mkw. powierzchni logistycznej. – Polska w europejskim wyścigu e-commerce wypada bardzo dobrze. Rośnie udział sprzedaży internetowej, która do 2025 r. wzrośnie nawet do 20 proc. – szacują analitycy CBRE. – Tym samym wyprzedzimy Szwecję, Francję, Hiszpanię.

Według ekspertów firmy doradczej Cresa Polska, wiele nowych możliwości deweloperom magazynowym daje też rozwój połączeń intermodalnych na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku i korytarza Bałtyk–Adriatyk (przewozy intermodalne polegają na wykorzystaniu dwóch lub więcej środków transportu, ale tylko jednej jednostki ładunkowej – kontenera albo nadwozia wymiennego).

– Połączenia intermodalne w najbliższych latach staną się priorytetowym sposobem przewożenia towarów w Polsce. Wiąże się to m.in. ze wzrostem przeładunków morskich i rozbudową infrastruktury portowej – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska. Dodaje, że inwestycje portowe oraz coraz lepsze połączenia intermodalne z Pomorzem nie pozostają bez znaczenia dla rynku nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej w regionie.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Trójmieście to 952,6 tys. mkw. W budowie jest 166,7 tys. mkw. Niedługo trójmiejski rynek magazynowy przekroczy 1 mln mkw.

Accolade kupuje działki w Szczecinie. Przy ul. Kniewskiej planuje dwie hale o powierzchni ponad 31 tys. mkw. Niemal 11 tys. mkw. wynajęła już spółka świadcząca usługi logistyczne dla e-commerce. Przy ul. Lubczyńskiej ma zaś powstać budynek przemysłowy o powierzchni 42 tys. mkw.

Wartość planowanych inwestycji to 60 mln euro.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu