Gdzie i kiedy nie możesz stosować kamer
Nie możesz wykorzystywać kamer do obserwowania ludzi w sytuacjach naruszających ich godność, prywatność i intymność. Nie możesz podglądać innych osób np. sąsiadów na ich terenie (z wyłączeniem osób wykonujących pracę na Twojej posesji), obserwować pomieszczeń takich jak łazienki i toalety i nagrywać dalszej okolicy (np. kamerą na szczycie dachu).
Jak długo obserwujesz teren
Odpowiedz sobie na pytanie: czy obserwujesz teren stale czy tylko okresowo? Dostępne dzisiaj kamery mogą monitorować teren 24 godz. na dobę, zostać uruchomione przez użytkownika albo automatycznie, np. przez fotokomórkę. Powinieneś wybrać formę działania niezbędną dla Twoich celów. Dobrym przykładem jest wideodomofon, który może być włączany przez użytkownika, zamiast nieprzerwanie obserwować teren przed drzwiami lub furtką.
Jak długo przechowujesz nagrania
Jeżeli Twój system zapisuje nagrania, musisz zadecydować, jaki jest niezbędny czas ich przechowywania. Przy ciągłym monitoringu, czas przechowywania nagrania powinien być krótki np. 24 godz. Gdy udajesz się na urlop możesz wydłużyć ten czas do powrotu z urlopu i zapoznania się z monitoringiem o np. 2 tygodnie. Jeżeli nie nagrałeś żadnych incydentów, to po tym okresie musisz usunąć nagrania. Zauważ, że Ty jako administrator danych, odpowiadasz za czas przechowywania nagranie. Im krótszy jest ten okres, tym masz mniej danych, które musisz zabezpieczyć.
Jakich zabezpieczeń kamer i rejestratora używasz
Każdemu zależy na tym, aby jego dane były chronione. dlatego system kamer musi być zabezpieczony przed dostępem osób nieupoważnionych. Jako administrator musisz przeciwdziałać próbom podłączenia z zewnątrz do sygnału z kamer (kablowych i bezprzewodowych) i nagrań. Oznacza to np. ograniczenie fizycznego dostępu do kamer, źródeł zasilania, monitora i rejestratora. Konieczne jest też zabezpieczenie systemu operacyjnego, np. hasłem dostępowym. Pamiętaj, by nie korzystać z fabrycznego hasła i okresowo je zmieniać. Przy zdalnym dostępie do obrazu z kamer (np. aplikacją na telefon), urządzenia takie muszą być zabezpieczone.
Kto może mieć dostęp do nagrań
Osoby obserwowane mają prawo do swoich danych na nagraniach. Przy tym nie możesz udostępniać danych innych osób - powinieneś je zamazać, np. przy pomocy oprogramowania. Nagrane przez Ciebie sytuacje mogą być udostępniane np. Policji lub ubezpieczycielowi w związku z napaścią, włamaniem albo zniszczeniem mienia w celu przeprowadzenia odpowiednich postępowań. Także osoby prywatne, które mają usprawiedliwiony interes mogą domagać się dostępu do nagrań np. gdy uszkodzono ich samochód stojący w zasięgu Twojej kamery. Musisz oceniać, czy udostępnianie nagrania jest zasadne. W obu przypadkach możesz udostępniać całe nagranie bez zamazywania wizerunku uczestników.
Kiedy nie możesz udostępniać nagrań
Jeżeli wykorzystujesz kamery do ochrony osób i mienia lub nadzoru nad osobami pracującymi na posesji, to nie wolno Ci publicznie udostępniać ich wizerunków, np. w internecie. Robiąc to narażasz się na odpowiedzialność przed sądami i Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.