(postanowienie SN – Izba Cywilna z 9.4.2015 r., V CZ 116/14, Legalis)
Brak znaczenia sprostowania orzeczenia dla terminu złożenia środka odwoławczego
Wydanie postanowienia o sprostowaniu orzeczenia nie ma wpływu na bieg terminu do zaskarżenia tego orzeczenia.
(postanowienie SN – Izba Cywilna z 21.6.2012 r., III CZ 33/12, Legalis)
Niezaskarżalność zarządzenia o zwrocie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji
Na zarządzenie przewodniczącego o zwrocie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji zażalenie nie przysługuje.
(uchwała SN – Izba Cywilna z 27.3.2008 r., III CZP 11/08, Legalis)
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu a bieg terminu do wniesienie apelacji cywilnej
1. Złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie ma wpływu na bieg terminu do złożenia apelacji.
2. Ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie stanowi koniecznego warunku skutecznego dopełnienia czynności wniesienia apelacji w terminie.
(postanowienie SN – Izba Cywilna z 10.1.2007 r., I CZ 108/06, Legalis)
Pełnomocnictwo do wniesienia apelacji
Katalog podmiotów uprawnionych do wniesienia apelacji otwiera strona postępowania niezadowolona z rozstrzygnięcia sądu I instancji. Uprawnionym jest również pełnomocnik tej strony działający na podstawie pełnomocnictwa, które zgodnie z art. 91 pkt 1 k.p.c. obejmuje z mocy samego prawa umocowanie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych. Jeśli pełnomocnictwo jako jednostronna czynność prawna nie zostało przez mocodawcę ograniczone, pełnomocnik procesowy ma umocowanie do wniesienia apelacji w imieniu mocodawcy. Pełnomocnik wnosi apelację w imieniu i na rzecz strony postępowania .
W literaturze podnosi się, że w praktyce niekiedy problematyczne jest ustalenie zakresu pełnomocnictwa wyłącznie na podstawie jego treści. Największe trudności mogą sprawiać sformułowania takie jak „w sprawie toczącej się przed sądem rejonowym (okręgowym)" bądź „w sprawie o sygnaturze (..)" ze wskazaniem sygnatury akt sądu I instancji, ale bez zaznaczenia, że upoważnia ono do działania przed sądami powszechnymi czy też sądami obu instancji. W ocenie Małgorzaty Manowskiej, precyzyjne wskazanie sądu, wydziału oraz sygnatury z zaznaczeniem, że upoważnienie dotyczy sprawy toczącej się przed sądem I instancji, powinno być potraktowane jako ograniczenie zakresu umocowania do postępowania przed sądem I instancji. Jeśli natomiast oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa nie zawiera formuły upoważniającej do występowania przed określonym sądem tylko w sprawie o określonej sygnaturze, należy przyjąć, że zostało ono udzielone w postępowaniu pierwszoinstancyjnym i drugoinstancyjnym .
Przykład:
Ja, niżej podpisany Tadeusz Kostny udzielam adwokat Marcelinie Morskiej pełnomocnictwa do reprezentowania mnie w sprawie o sygn. akt I C 717/17 toczącej się przed Sądem Rejonowym w Płocku I Wydział Cywilny.
Przykład:
Anastazja Milska niniejszym upoważnia adw. Tamarę Krysiak do reprezentowania jej, z prawem substytucji, przed sądami powszechnymi wszystkich instancji, sądami polubownymi, innymi instytucjami i osobami fizycznymi oraz prawnymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przeciwko PZU S.A. o odszkodowanie i zadośćuczynienie w związku wypadkiem samochodowym z 26.7.2017 r.
Brak pełnomocnictwa stanowi brak formalny apelacji, który uniemożliwia jej nadanie prawidłowego biegu. Jeżeli apelacja dotknięta brakami formalnymi wnoszona jest przez adwokata lub radcę prawnego, sąd ją zwróci bez wezwania do jej poprawienia lub uzupełnienia (art. 1301a § 1 k.p.c.). W zarządzeniu o zwrocie apelacji, sąd wskaże braki stanowiące podstawę zwrotu. Natomiast jeśli w terminie tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie apelacji, brak formalny zostanie uzupełniony, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia (art. 1301a §3 k.p.c.). Pamiętać należy, że na skutek zniesienia postępowania międzyinstancyjnego, zarządzenie o zwrocie apelacji wydaje sąd II instancji – art. 373 § 1 k.p.c..
Podmioty uprawnione do wniesienia apelacji inne niż strona to:
1) adwokat i radca prawny,
2) prokurator,
3) Rzecznik Praw Obywatelskich,
4) pracownik jednostki organu lub jej organu nadrzędnego,
5) organizacje pozarządowej
6) inspektor pracy,
7) powiatowy/miejski rzecznik konsumentów .
Orzecznictwo:
Zakres pełnomocnictwa procesowego udzielonego do „zastępstwa" w konkretnej sprawie
Udzielenie pełnomocnictwa procesowego do „zastępstwa" w konkretnej sprawie, bez ograniczania zakresu pełnomocnictwa, oznacza umocowanie pełnomocnika do podejmowania wszystkich łączących się z tą sprawą czynności procesowych oraz składania niezbędnych oświadczeń zarówno w postępowaniu przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji. Dla skuteczności wykazania pełnomocnictwa procesowego ogólnego wystarczające jest oznaczenie sprawy w dokumencie poprzez jakikolwiek opis pozwalający na jej określenie w procesowym znaczeniu, w tym także przez ogólne stwierdzenie o upoważnieniu pełnomocnika do zastępowania mocodawcy.
(postanowienie SN – Izba Cywilna z 13.1.2016 r., V CSK 289/15, Legalis)
Treść pełnomocnictwa procesowego
Ustawodawca nie przewidział wymagań formalnych, jakim powinno czynić zadość określenie sprawy w treści pełnomocnictwa. Może ono zatem polegać na oznaczeniu stron i przedmiotu postępowania, na wskazaniu sygnatury akt, jak też na jakimkolwiek innym oznaczeniu, które pozwala na identyfikację sprawy w jej technicznoprocesowym znaczeniu.
(postanowienie SN – Izba Cywilna z 20.1.2015 r., V CZ 93/14, Legalis)
Ustalanie zakresu pełnomocnictwa do dokonania poszczególnych czynności procesowych
Zakres pełnomocnictwa ograniczonego do poszczególnych czynności procesowych należy ustalać na podstawie art. 88 K.p.c., z uwzględnieniem art. 65 k.c. w zw. z art. 92 k.p.c..
(wyrok SN – Izba Pracy z 4.9.2008 r., III UZ 6/08, Legalis)
Zakres umocowania pełnomocnika w postępowaniu cywilnym
Umocowanie udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi przed sądem pierwszej instancji rozciąga się także na postępowanie przed sądem drugiej instancji.
(wyrok SN – Izba Cywilna z 5.3.2004 r., I CK 377/03, Legalis)
Forma pełnomocnictwa do czynności procesowych w sprawie wymagającej pełnomocnictwa szczególnego
Pełnomocnictwo do niektórych tylko czynności procesowych w sprawie, w której wymagane jest pełnomocnictwo szczególne, musi wymieniać te czynności i oznaczać sprawę przez wskazanie jej przedmiotu oraz stron.
(postanowienie SN – Izba Cywilna z 19.10.1999 r., II CZ 115/99, Legalis)
polecane publikacje
Z czego najlepiej się uczyć
- „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości", tomy 1–3, wydanie 2019 r.
- Z. Kapiński, „Apelacje karne. Zagadnienia praktyczne, akta i kazusy"
- S. Jaworski, „Apelacje cywilne i karne. 69 wzorów pism"
- „Kodeks karny. Orzecznictwo aplikanta"
- „Kodeks postępowania karnego. Orzecznictwo aplikanta"