Gdyby nie komunizm, Polska mogłaby być zamożna jak Hiszpania

Dodatni bilans ostatniego 100-lecia, to jest tak naprawdę głównie bilans ostatnich 25 lat. Oprócz okresów wzrostu mieliśmy okresy dramatycznych załamań. Dziś wyobrażalne jest dogonienie Europy Zachodniej w perspektywie 20-30 lat, pierwszy raz w tysiącletniej historii Polski – mówi Witold M. Orłowski, ekonomista, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w rozmowie z Pawłem Rożyńskim.

Aktualizacja: 26.01.2018 16:54 Publikacja: 25.01.2018 20:00

Gdyby nie komunizm, Polska mogłaby być zamożna jak Hiszpania

Foto: tv.rp.pl

Bilans polskiej gospodarki z ostatnich 100 lat można uznać za pozytywny?

Oczywiście kraj jest nieporównanie bogatszy niż był 100 lat temu, Polacy żyją na zupełnie innym poziomie. Poziom rozwoju to jednak miara względna: trzeba porównać go do tego, jak wyglądało w tym czasie i jak wygląda dziś życie np. Niemców i Hiszpanów. Mimo, że ludzie czasem różne bzdury opowiadają, nigdy w historii mieszkaniec Polski nie żył w takim dobrobycie, w jakim żyje obecnie. Ale cały czas porównuje się z Niemcem i stwierdza, że Niemiec ma lepiej. Niemiec zresztą też nigdy w historii nie żył w takim dobrobycie jak obecnie.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

100 Lat Polskiej Gospodarki
Grzegorz W. Kołodko: Największym wyzwaniem jest demografia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Jan Grzegorz Prądzyński: Wielkim wyzwaniem będą samochody autonomiczne
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dziubiński: Mamy wielki potencjał