Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) utworzyły: Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). To jeden z trzech filarów „Planu inwestycyjnego dla Europy" zwanego planem Junckera. Jego celem jest uruchomienie inwestycji o wartości 315 mld euro.
Chodzi o zapewnienie gwarancji dla finansowania projektów potrzebnych w danym kraju, a realizowanych przede wszystkim przez sektor prywatny oraz w niektórych obszarach – także przez sektor publiczny.
Pomoc z EFIS udzielana jest na określone cele (w ramach tzw. okien). Pierwszy cel to finansowanie infrastruktury i innowacji. Chodzi o wsparcie długoterminowych projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. Drugie okno jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek o średniej kapitalizacji. Umożliwia zwiększenie dostępu do finansowania podmiotom zatrudniającym nie więcej niż 3 tysiące pracowników.
W Polsce finansowanie z EFIS otworzyło nowe możliwości inwestowania w sektor spożywczy, energetyczny, mieszkaniowy i opieki zdrowotnej, a także w sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Polscy beneficjenci dobrze odnaleźli się w nowych realiach. Dane Europejskiego Banku Inwestycyjnego z końca 2016 r. wskazują, że z EFIS korzystamy już bardzo sprawnie. W ubiegłym roku zajęliśmy pod tym względem piąte miejsce, za Hiszpanią, Włochami, Francją i Niemcami, a przed Wielką Brytanią. A w 2015 r. z EFIS w ogóle jeszcze nie korzystaliśmy.