12 czerwca KE ogłosiła Wytyczne dotyczące skoordynowanego etapowego wznowienia operacji wizowych. Wytyczne dotyczą możliwości pozyskania wiz wjazdowych do krajów Europy przez obywateli państw trzecich. Zdaniem Komisji skoordynowana współpraca państw członkowskich umożliwi sprawne wznowienie międzynarodowych podróży, działalności gospodarczej, turystyki i kontaktów międzyludzkich, które są niezbędnym elementem europejskiego stylu życia, przy jednoczesnym ograniczeniu w jak największym stopniu zagrożeń dla zdrowia.
Decyzja o swobodnym przywróceniu ruchu na granicach zewnętrznych Unii jeszcze nie zapadła. Jednak wraz z poluzowaniem ograniczeń na granicach zewnętrznych, stopniowym wznawianiem międzynarodowych połączeń transportowych i łagodzeniem przez państwa trzecie ograniczeń w przemieszczaniu, konieczne jest przystąpienie do ponownego zapewnienia podróżnym dostępu do usług wizowych w państwach trzecich.
Obywatele 105 państw mają obowiązek uzyskać wizy przed wjazdem na obszar UE+. Obszar „UE+” obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię), a także cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen. Obejmuje on również Irlandię i Zjednoczone Królestwo, jeżeli państwa te zdecydują się na dostosowanie.
W niemal wszystkich państwach trzecich na całym świecie wnioski wizowe można składać w konsulatach państw członkowskich. W normalnych okolicznościach, co roku wydaje się 15 mln wiz w ramach zharmonizowanej unijnej polityki wizowej dotyczącej pobytów krótkoterminowych, stosowanej przez 26 państw członkowskich Schengen . W ramach walki z pandemią COVID-19 większość państw członkowskich postanowiła zawiesić rozpatrywanie wniosków wizowych dotyczących podróży, które nie są niezbędne, w wielu przypadkach na czas nieokreślony. Komisja podała, że w maju 2020 państwa członkowskie wydały mniej niż 2 proc. średniej łącznej liczby wiz, które zwykle wydają w jednym miesiącu.
Z uwagi na fakt, że średnio 90 proc. wszystkich wniosków wizowych jest składane za pośrednictwem usługodawców zewnętrznych państwa członkowskie powinny ściśle monitorować wszystkie aspekty wznowienia działalności przez usługodawców.