– Ambasada realizuje szereg inicjatyw skierowanych do kluczowych sektorów gospodarki, które będą sprzyjać zacieśnieniu współpracy między biznesem kazachstańskim i polskim. Kazachstan jest gotowy zaoferować polskiemu kapitałowi i technologiom unikalne możliwości w sektorze rolnictwa, transporcie i logistyce, energetyce odnawialnej, IT i branży farmaceutycznej, z perspektywą dostępu do rynków Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Chin i Azji Środkowej – zaznaczył Alim Kirabayev. Zachęcił także polski biznes do aktywnego udziału w kazachstańsko-polskich projektach inwestycyjnych.
Atuty rolnictwa Kazachstanu i możliwości inwestycyjne w tym sektorze przedstawił Dairbekov Nurbek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa. – Obecnie rolnictwo Kazachstanu szybko się rozwija i jest sektorem z największymi perspektywami – zaznaczył. Na wsi mieszka ok. 42 proc. ludności Kazachstanu, dlatego państwo od 2017 r. realizuje program rozwoju rolnictwa. – Oferujemy szerokie możliwości inwestycji w sektorze rolnym. Mamy bardzo różnorodną ofertę: ponad 200 mln hektarów ziemi, dostęp do ważnych rynków eksportowych, wsparcie państwa, a także zachęty inwestycyjne, ochronę praw inwestorów czy zasoby finansowe. Naszym atutem jest również korzystne położenie między Europą a Azją, które daje znaczący potencjał logistyczny – wymieniał Dairbekov Nurbek. Dodał, że kazachstański sektor rolny prowadzi eksport do przeszło 70 krajów. Głównymi towarami eksportowymi są owoce, warzywa, mięso, nabiał oraz produkty przetwórstwa. Podkreślił, że dobremu klimatowi inwestycyjnemu sprzyja stabilność polityczno-gospodarcza Kazachstanu.
Aleksander Siemaszko, zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wskazał, że Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Centralnej i jednym z liderów wzrostu eksportu w ostatnich latach. – W zeszłym roku eksport rósł dwucyfrowo, w tempie 15 proc. Dane za osiem miesięcy tego roku wskazują na prawie 50-proc. wzrost. W niezwykłe trudnych warunkach pandemiczny, warunkach turbulencji w gospodarce światowej te cyfry musza imponować – mówił Aleksander Siemaszko. – Według naszych prognoz, polski eksport do Kazachstanu w tym roku osiągnie rekordową wartość, przekraczając 800 mln dol., podkreślam – mimo globalnego spadku wolumenu obrotu towarami i usługami – dodał. Wyraził także nadzieję, że tego typu spotkania mogą się przyczynić do nawiązywania kontaktów biznesowych między firmami z naszych krajów, bo, jak zaznaczył, Kazachstan jest niezwykłe atrakcyjnym rynkiem dla polskiego biznesu. Przypomniał także o szerokiej gamie instrumentów wsparcia finansowego oferowanego przez BGK czy Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, programach promocji branżowej i innych formach wsparcia finansowego skierowanych do małych i średnich firm wchodzących na nowe rynki.
Twoje wybory zależą od tego, co wiesz
Tylko 19 zł
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl
Subskrybuj
O tym, jakie w obecnej globalnej sytuacji są priorytety inwestycyjne w Kazachstanie, jakie działania podejmowane są w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej kraju i na jakie wsparcie mogą liczyć polskie firmy, które chciałby wejść na rynek kazachstański mówił Ardak Zebeshev, zastępca przewodniczącego Komitetu Inwestycyjnego MSZ Kazachstanu. Podkreślił, że prawodawstwo kazachstańskie jednakowo traktuje wszystkich inwestorów, zarówno zagranicznych i krajowych. – Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera inwestycje zagraniczne i stara się pomagać inwestorom. Dlatego została stworzona specjalna infolinia dla biznesu. Staraliśmy się zapewnić pomoc związaną z dostawami surowców, sprzętu i innymi sprawami logistycznymi – podał Ardak Zebeshev.
W celu wsparcia inwestorów MSZ prowadzi również różne działania pomocnicze, związane m.in. z ulgami celnymi czy podatkowymi. Ardak Zebeshev przypomniał, że Kazachstan zapowiedział ostatnio wprowadzenie nowego instrumentu, który będzie pomagał w uzyskaniu ulg inwestycyjnych, jak również zaoferuje możliwość zrekompensowania poniesionych wydatków i zwolnienia z podatków. Wsparciem biznesu jest też Rada Inwestorów Zagranicznych, a także Rada Koordynacyjna ds. Przyciągania Inwestycji i Poprawy Klimatu Inwestycyjnego. W Astanie powstało również Międzynarodowe Centrum Finansowe, które pomaga w ochronie praw inwestorów.