WHO oficjalnie: koronawirus to pandemia

COVID-19 może zostać scharakteryzowany jako pandemia - ogłosiły władze Światowej Organizacji Zdrowia. To pierwsza tego typu decyzja WHO od prawie 11 lat.

Aktualizacja: 12.03.2020 05:15 Publikacja: 11.03.2020 16:34

WHO oficjalnie: koronawirus to pandemia

Foto: AFP

zew

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni, liczba przypadków choroby COVID-19 poza Chinami zwiększyła się trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych koronawirusem państw potroiła się - poinformował na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni "

Ghebreyesus dodał, że w najbliższym czasie WHO spodziewa się wzrost liczby przypadków choroby COVID-19, wywołanych nią zgonów oraz liczby krajów, do których koronawirus dotrze.

- Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń - mówił szef WHO.

Przeczytaj także: Greta Thunberg apeluje, by nie organizować strajków klimatycznych. Przez koronawirusa

- Z tych powodów, według naszej oceny, COVID-19 może zostać scharakteryzowany jako pandemia - oświadczył.

Ghebreyesus zaznaczył, że "pandemia" nie jest słowem, którego można używać nierozważnie, ponieważ mogłoby to stać się przyczyną irracjonalnego strachu albo będącej nie do zaakceptowania postawy, że walka z wirusem została przegrana, co mogłoby skutkować "niepotrzebnym cierpieniem i śmiercią".

"Brak zmiany oceny zagrożenia koronawirusem"

Jednocześnie dyrektor generalny zastrzegł, że uznanie sytuacji za pandemię nie zmienia oceny WHO w sprawie zagrożenia, jakie niesie ze sobą SARS-CoV-2. - Nie zmienią się też działania Światowej Organizacji Zdrowia ani te, które powinny być podejmowane przez władze państw - mówił Ghebreyesus.

Dowiedz się więcej:
Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Pandemia a epidemia

Ostatni raz pandemia została ogłoszona przez WHO w 2009 r. Decyzja miała związek z grypą A/H1N1. Pandemia została wówczas odwołana po 14 miesiącach.

Czym różni się pandemia od epidemii? Epidemia to sytuacja, w której wśród ludności danego terenu pojawia się duża liczba zachorowań na określoną chorobę. Pandemia występuje, gdy choroba rozprzestrzenia się jednocześnie w różnych środowiskach i na różnych kontynentach. Nazwa "pandemia" pochodzi z języka greckiego od słów "wszyscy" i "lud".

WHO: Ponad 118 tys. przypadków

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach. Jak dotąd na świecie odnotowano ponad 121 tys. przypadków zarażeń, w tym ponad 4,3 tys. śmiertelnych. Według oficjalnych danych WHO, liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 118 tys.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053