Mur Berliński ważniejszy od Okrągłego Stołu

Historia Europy bez zaborów, Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego? Upadek komunizmu, który rozpoczął się w Berlinie? Tak może wyglądać Dom Historii Europejskiej, którego założenia przygotował Parlament Europejski.

Aktualizacja: 29.11.2008 22:57 Publikacja: 29.11.2008 12:51

Okrągły stół przy którym opozycja zawarła porozumienie z władzami PRL.

Okrągły stół przy którym opozycja zawarła porozumienie z władzami PRL.

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Dokumentu koncepcyjny instytucji,która ma być wspólnym dla całej Unii Europejskiej muzeum historii Europy opracowała grupa dziewięciu historyków, na której czele stał Niemiec prof. Hans Walter Heter. Decyzja o powołaniu muzeum zapadnie w grudniu.Ciągle nie wiadomo, gdzie placówka ma mieć swoją siedzibę, ale założeniej est takie, że ma to być jeden z centralnych krajów Unii.

[srodtytul]"Muzea narodowe nie wystarczają"[/srodtytul]

Założenia projektu muszą szokować niejednego polskiego historyka. Mówi się w nim bowiem o potędze militarnej Prus i Rosji, nie ma jednak mowy o zaborach. W części dotyczącej historii II wojny światowej mówi się, że na początku października 1939 r. ostatecznie ustał opór Polski wobec nazistów.

Ani słowa o Armii Krajowej czy Powstaniu Warszawskim. Nie lepiej jest w części poświęconej historii współczesnej - w kontekście Jesieni Ludów 1989 r. wspomniany jest jedynie upadek Muru Berlińskiego, ale już nie ma mowy o polskim Okrągłym Stole.

W składzie komisji jest jeden Polak - historyk Uniwersytetu Warszawskiego prof. Włodzimierz Borodziej. - Muzea narodowe nie wystarczają - tłumaczy powody zaangażowania się w inicjatywę naukowiec.

Tymczasem prof. Wojciech Roszkowski, historyk i europoseł PiS, nie kryje oburzenia założeniami projektu. - Założenia są skandaliczne. Jeśli na ich podstawie powstanie muzeum, będzie ono chore! - mówi prof. Roszkowski.

[srodtytul]Musiał: Tendencyjni eksperci[/srodtytul]

Chrześcijaństwo pojawia się tu jakby niechcący. Mowa jest jedynie o tym, że Kościół zniewalał. A sformułowanie "Potęga systemów klerykalnych" brzmi jak zdanie z podręcznika instruktora PZPR.

Z kolei dr Bogdan Musiał, współpracujący z IPN historyk zajmujący się II wojną światową, zwraca uwagę na tendencyjny, jego zdaniem, dobór ekspertów.- Chodzi także o polskiego przedstawiciela do tego grona. Prof. Włodzimierz Borodziej znany jest przecież z tego, iż nadal rozprzestrzenia na Zachodzie tezy komunistycznej propagandy jako fakty historyczne zweryfikowane obecnym stanem badań naukowych.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

- W każdym z 27 krajów znajdą się przekonani, że to właśnie ich kraj został potraktowany po macoszemu. Koncepcja zapewne będzie jeszcze modyfikowana - odpiera zarzuty prof. Borodziej.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne