"Jarosław Kaczyński ma obsesję na punkcie Niemiec"

- Polski rząd nie zdaje sobie w pełni sprawy ze stopnia urazy, jaką odczuwa Berlin z powodu ciągłych ataków na Niemcy. Nie odpowiadamy pięknym za nadobne tj. poprzez publiczne obelgi. Ryzyko polega raczej na tym, że Warszawa sama wyklucza się z gry a Berlin będzie posuwał sprawy do przodu bez Polski - mówi Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Warszawie w latach 2020-22. Cezary Szymanek rozmawia z Jędrzejem Bieleckim, autorem książki "Nie budujemy IV Rzeszy".

Publikacja: 27.09.2023 17:05

Olaf Scholz i Jarosław Kaczyński

Olaf Scholz i Jarosław Kaczyński

Foto: AFP, Fotorzepa, Jerzy Dudek

"Nie budujemy IV Rzeszy" - taki tytuł nosi wywiad rzeka z Arndtem Freytagiem von Loringhovenem, ambasadorem Niemiec w Warszawie w latach 2020-22 autorstwa Jędrzeja Bieleckiego, dziennikarza działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Szczera rozmowa z byłym niemieckim ambasadorem

We wstępie do książki Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego pisze następująco:

"Rozmowa z Arndtem Freytagiem von Loringho¬venem, ambasadorem Niemiec w Warszawie w latach 2020-22, uświadamia mi, jak dziś, gdy znów wojna zawitała do Europy, losy naszych obu narodów są ze sobą połączone. Nie mam złudzeń, że z niejedną odpowiedzią amba¬sadora Loringhovena polscy czytelnicy się nie zgodzą. Wobec innych będą mieli wątpliwości, ale w niektórych przypadkach uwzględnią niemiecki punkt widzenia, a może nawet dadzą się przekonać. To jest właśnie dialog, nauka tolerancji, której tak bardzo nam dziś potrzeba, aby móc myśleć z ufnością o wspólnej, pol¬sko-niemieckiej przyszłości".

Treść książki - jak przyznaje Jędrzej Bielecki, rozmowa była niespotykanie szczera - została zweryfikowana przez niemiecki wywiad i tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych.

"Relacje między Niemcami i Polską są dziś szczególnie ważne. Europa musi odgrywać większą i bardziej wiarygodną rolę w zmienionych warunkach geopolitycznych, na co składa się przede wszystkim agresywna, rewanżystowska Rosji oraz bardziej skupiona na sobie i na Azji Ameryka. Dlatego Niemcy i Polska powinny znaleźć drogę wyjścia ze spirali niezrozumienia i wzajemnych oskarżeń, aby wspólnie przywodzić w budo¬wie silniejszej i bardziej harmonijnej Europy" - pisze w przedmowie Arndt Freytag von Loringho¬ven, ambasador Niemiec w Warszawie w latach 2020-22.

A sam autor książki zdobywa się na osobiste wyznanie: "Moja rodzina, jak miliony innych polskich rodzin, straciła przez Niemców prawie wszystko. Jesienią 1944 roku babcia wyszła z płonącej Warszawy trzymając 5-letniego ojca za rękę i niosąc jego rocznego brata na ramieniu. Walizka była całym jej majątkiem. Parę tygodni wcześniej jej mąż, Andrzej Bielecki „Rybak”, zginął w Powstaniu Warszawskim. Dobrze rokująca kariera naukowa, jaką przed wojną zaczynał w Instytucie Geologicznym, został brutalnie przerwana. Majątek na wschodzie przepadł. Wszystko trzeba było zaczynać od nowa. Tej traumy psychicznej ojciec tak naprawdę nigdy nie przezwyciężył" - pisze Jędrzej Bielecki we wstępie do książki "Nie budujemy IV Rzeszy".

Niemcy wrogiem PiS w kampanii

Niemcy od długiego czasu nie odpowiadały na właściwie permanentne ataki polskich władz. Udawały, że kiedy są opluwane, to spada tylko na nie deszcz. Jednak w ostatnim czasie doszło do zasadniczej zmiany tej postawy. Minister spraw wewnętrznych zapowiedziała Nancy Faeser ogłosiła przywrócenie punktowych kontroli na wybranych przejściach z Polską i Czechami. Powodem jest skokowy (o 77 proc.) wzrost podań o azyl w tym roku (łącznie 204 tys.) wobec analogicznego okresu 2022 r. Jednak w poprzednim układzie decyzja niemieckich władz zostałaby poprzedzona konsultacjami z Warszawą. I zapewne odłożona do czasu po wyborach.

- O wiele większa jest jednak zmiana spojrzenia Berlina na Unię. W przeszłości Niemcy konsekwentnie blokowali francuską receptę na przywrócenie sprawności działania Wspólnoty: Europę wielu prędkości - pisze Jędrzej Bielecki w tekście "Niemcy odwracają się od Polski".

"Nie budujemy IV Rzeszy" - taki tytuł nosi wywiad rzeka z Arndtem Freytagiem von Loringhovenem, ambasadorem Niemiec w Warszawie w latach 2020-22 autorstwa Jędrzeja Bieleckiego, dziennikarza działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Szczera rozmowa z byłym niemieckim ambasadorem

Pozostało 93% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997