Sondaż: Skąd pieniądze na mieszkanie?

Nie ma dobrych propozycji wsparcia mieszkalnictwa. Przedstawiane przez partie propozycje trafiają do wąskich grup wyborców.

Publikacja: 14.03.2023 03:00

Sondaż: Skąd pieniądze na mieszkanie?

Foto: PAP, Tytus Żmijewski

Hasło „Mieszkanie prawem, a nie towarem” staje się coraz popularniejsze i pojawia się na ustach różnych opcji. Polacy jednak nie wiedzą, która z krążących na politycznej giełdzie propozycji jest najlepsza.

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że zdaniem największej grupy ankietowanych (27,7 proc.) najlepszą formą pomocy byłoby wsparcie przez państwo wkładem własnym w wysokości 100 tysięcy złotych. Pozostałą część zapłaty za lokum stanowiłby nisko oprocentowany (1,5 proc.) kredyt hipoteczny. To rozwiązanie popiera 42 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 23 proc. głosujących na opozycję.

Niskooprocentowany kredyt i dofinansowanie wkładu własnego (100 tys.) proponuje w ramach programu "Własny kąt" Polskie Stronnictwo Ludowe. Wsparcia mieszkalnictwa poprzez zwolnienie z konieczności uiszczenia wkładu własnego proponuje też PiS.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem, według ankietowanych, jest budowa 300 tysięcy mieszkań komunalnych z dotowanym czynszem przeznaczonych dla osób młodych. Popiera je 22,7 proc. respondentów – z czego 24 proc. to wyborcy opozycji, a 17 proc. koalicji. To głównie rodziny wielodzietne.

Pomysł budowania czynszówek popierają partie lewicowe i na ten cel chcą przeznaczać rocznie 20 mld zł. – Niektórzy mają propozycje tanich kredytów, niektórzy proponują kredyty na 0 procent, ale to cały czas jest kredyt, który trzeba będzie spłacić. My proponujemy inne rozwiązania, mieszkanie czynszowe lub komunalne, w którym będzie można zamieszkać od razu – mówi poseł Lewicy Tomasz Trela.

Mieszkanie z kredytem 0 proc. dla osób do 45. roku życia proponuje właśnie Platforma Obywatelska. – Bank nie będzie zarabiał na odsetkach, na waszych chudych portfelach – zapowiedział Donald Tusk, przedstawiając pod koniec lutego założenia tego programu. To rozwiązanie podoba się 20,4 proc. ankietowanych – i tylko co piątemu wyborcy opozycji (wśród głosujących na PiS rozwiązanie popiera 7 proc. respondentów).

Ostatnim pomysłem jest nisko oprocentowany kredyt, dotowany przez państwo, do 45. roku życia. To propozycja rządu przedstawiona nieco ponad miesiąc temu. To rozwiązanie popiera jednak tylko 12 proc. Polaków.

Społeczeństwo
Dzietność w Polsce szoruje po dnie. Najnowsze dane mogą szokować
Społeczeństwo
Apel o wsparcie dla programów badawczych dla białoruskiej opozycji
Społeczeństwo
Repatriacje: więcej pieniędzy, ale tylko dla polskich zesłańców
Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku